Adet kanaması, üreme çağındaki her kadın için her ay düzenli olarak gerçekleşen bir durumdur. Üreyebilirliğin en önemli göstergelerinden birisi olan adet kanaması, her zaman çok da istenir bir durum değil. Denize, havuza gidecekken, önemli bir partiye, davete gidecekken, spor müsabakaları öncesinde, iş görüşmelerinde adet kanaması hiç de şık olmayabilir.

İşte böyle zamanlarda adet kanamalarını erteleyebilmek için çok sayıda yöntem ve ilaç bulunuyor. Eczanelerde adet geciktirici özellikte pek çok ilaç bulunmaktadır. Adet döneminin geciktirebilmesi için en önemli olan husus progesteron değerlerinin normalden biraz fazla olması, artırılmasıdır. Zira vücuttaki progesteron hormonu değerleri azaldığında adet kanaması başlamaktadır.

İşte vücuttaki bu progesteron hormonunu artırma etkisi olan sentetik, kimyasal ilaçlar bulunuyor. Bunlar genellikle doğum kontrol hapları ve diğer bazı hormon değerlerini değiştiren, progesteron hormonu seviyesini artıran ilaçlardır. Bu kimyasal ilaçların kullanılması durumunda adet kanaması ortalama 7 gün geciktirilebiliyor. Ancak bu ilaçların bazı yan etkileri bulunmakta ve özellikle de uzun süreli kullanımda bazı rahatsızlıklar yaşanabilmektedir.

Bu olumsuz durumlarla karşılaşmamak, yan etkilere maruz kalmamak, ama bir de adet kanamasını bir süreliğine geciktirebilmek için doğal çözümler de var. Yüzyıllardır kadınlar ve özellikle de kırsal kesimlerde yaşayan kadınlar adet kanamasını geciktirmek için doğadan, bitkilerden yardım alıyorlar. Adetin gecikmesi için gerekli koşul vücuttaki progesteron hormonu seviyesinin artması olduğuna göre bunun nasıl yapıldığı da çok fazla önem taşımaz, hormon yüksek olduğu sürece adet kanaması olmayacaktır. İşte bu değeri doğal olarak yükselten ve adeti doğal yoldan geciktiren bitkiler; tarçın, maydanoz, zencefil ile civanperçemi ve bunlardan elde edilen kürlerdir.

1# Maydanoz çayı

Adet dönemini sadece birkaç gün ertelemek isteyen kadınların başvurabileceği en doğal ve kolay yol maydanozdur. Bunun için yarım demet maydanozu yıkayıp sapları ve yaprakları birlikte 3 su bardağı kaynamış suyun içinde atıp demlenir. Bu maydanoz çayından günde 3 bardak içerek adeti 3- 4 gün erteleyebilmek mümkündür.

2# Zencefil

Adet kanamasını geciktirmede etkili olan doğal çaylardan birisi de zencefil ve civanperçemi çayıdır. Bunun için bir miktar zencefil ve bir miktar civanperçemi kaynamış suyun içine atılır ve 10 -15 dakika kadar demlenmesi beklenir. Demlendikten sonra günde 2 bardak içilebilir. Ancak bu çayın adeti geciktirmede etkili olabilmesi için, kadının adetinin başlamasına 1 hafta gibi bir zaman varken çayı kullanmaya başlaması gerekiyor. Ancak o şartla istenen etki yaratılabilir.

3# Toz tarçın

Özellikle Anadolu’da adet kanamasını doğal yollardan ertelemek isteyen kadınların en çok kullandıkları bitkilerden birisi kesinlikle tarçındır. Adet geciktirici etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış olan toz tarçının günde bir tatlı kaşığı kadar kullanılması yeterlidir. Adet kanamasının yaklaştığı günlerden itibaren günde 2 -3 kez çay kaşığı ile tarçın yenmesi ya da bir bardak suyun içine toz tarçın atıp da içilmesi önerilir. Hatta kadın adetliyken toz tarçın alırsa hemen adetten kesilir, kanaması durur. Adet geciktirmede bu kadar etkili olan tarçın bu güçlü özelliği göz önünde bulundurulduğu için kesinlikle dikkatli ve ölçülü tüketilmelidir. Özellikle de uzun süreli tarçın tüketiminden kaçınılmalıdır.

4# Biberiye

2 su bardağı su kaynatılır, içine 1 yemek kaşığı biberiye yaprakları atılıp ağzı kapalı bir şekilde 10 dakika boyunca demlenmesi beklenir. Çayın etkili olabilmesi için biberiyenin kokusunun da renginin de çaya işlemiş olması gerekiyor. Demlenmiş 1 bardak çaya bir çay kaşığı da bal katılır ve adeti geciktirmek için güvenle tüketilir. Etkili olması için yemeklerden sonra bir fincan tüketilmesi ve gün içinde en fazla 3 bardak tüketilmesi önerilir.

5# Böğürtlen yaprağı

Böğürtlen yaprağı çayının da tıpkı biberiye çayı gibi adet geciktirici etkisi vardır. Bunun için kaynar suyun içine 1 tutam böğürtlen yaprağı atıp demlemek yeterlidir. Bu çay da günde 3 fincan tüketilebilir.

Write A Comment