Hayatınızda hiç ayak banyosu hazırladınız mı? Peki vücudunuzun ağırlığını tüm gün taşıyan ayaklarınızın da yorulabileceğini ve canlanmaya ihtiyacı olduğunu düşündünüz mü?

 

İyi bir ayak banyosu, yorgun, çatlamış ve sertleşmiş bir ayak tabanı ve genel olarak ayak sağlığı için genel rahatlama terapisi sunar. Sağlıklı ve rahatlatılmış ayaklar günlük yaşantınızda fark yaratabilir.

 

Her gün ne yaptığınıza ve ne kadar ayakta durduğunuza bağlı olarak ayaklarınız oldukça yorulur, bazen nasırlar ve sertleşmeler oluşabilir ve kuru ayak tabanı yorulup ağrımaya meyilli hale gelir. Biliyor musunuz tek başına her bir ayağın 100’den fazla kas, bağ ve tendon yapıları var.  Her ayakta, bu kaslara ek olarak 28 kemik ve 30 eklem bulunur. Ayak başlı başına bir vücut destek sistemidir ve bu destek sistemi denge ve hareketlilik açısından işlevsel ve yararlıdır. Bu yüzden, tek bir adımla devreye giren onca kası, bağı ve kemiği rahatlatmak tüm vücudu rahatlatmakla eş değer olabilir.

 

Bacak ağrısı için ya da sertleşmiş tabanlı ayaklar için ayağı ıslatıp nemlendirmek ve bunu takiben bir ayak fırçasıyla ya da ponza taşıyla fırçalamak, günün stresini atarken ayaklarınızı yumuşaklaştırır ve pembeleştirir. Ek olarak, ayak ve ayak tırnağı mantar riskini azaltmaya ve kemik gerilimini hafifletmeye yardımcı olabilir.

 

Öyleyse, ayakları yumuşatmak için ekstra nem katabilirsiniz değil mi? Ayaklarınıza nasıl güzel baktığınızı hissetmek için ve doğal yollarla bir fark yaratmak için ev yapımı ayak ve bacak banyosu hazırlamak ister misiniz? Daha da harikası, ihtiyacınız olan çoğu malzemeyi, marketlerden, manavlardan veya aktarlardan bulabilirsiniz.

İşte tarifi!

 Nane ve Portakallı Canlandırıcı Ayak Banyosu

 

Yaklaşık 750mililitre veya 10-12 kullanımlık miktar elde edersiniz.

 

1 bardak epsom tuzu

¼ fincan deniz tuzu

1 çorba kaşığı kabartma tozu veya karbonat

8 damla nane uçucu yağı

8 damla tatlı portakal esans yağı

8 damla çay ağacı uçucu yağı

10 damla zeytin yaprağı ekstraktı / özütü

3 ya da 4 litre ılık su

 

Sıkı kapanan kapağı olan büyük bir kavanozda; epsom tuzu, deniz tuzu ve karbonatı karıştırın. Epsom tuzu, büyük bir ağrı kesici ve magnezyum açısından zengin bir detoksifikatördür. Ağrılı kasları tedavi etmenin yanı sıra kuru cildi rahatlatmaya yardımcı olur. Deniz tuzu, alkalinizedir ve vücudu rahatlatmaya yarayan minerallerin mükemmel bir kaynağıdır. Ayrıca karbonat ayaklar için doğal yatıştırıcıdır, bakterileri ve kokuları ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

 

Sonra, uçucu yağları ekleyin. Nane uçucu yağ çok ferahlatıcıdır ve ağrıyan kasları yatıştırırken gerginliği azaltarak, rahatlatmaya yardımcı olur. Bakterilere karşı mücadele etmek için çay ağacı yağı çok etkilidir. Çay ağacı yağı, yaraları tedavi etmeye yardım ederek ayakları rahatlatır. Portakal esans yağı hoş bir koku verir ve aynı zamanda yüksek C vitamini içeriğiyle ayak derisini beslerken, dolaşımı geliştirir ve enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur. Ve son olarak; zeytin yaprağı özütü antifungal özelliklere sahiptir, ayağı rahatlatmak ve enfeksiyonu önlemek için başka bir büyük kaynak da odur.

 

Kullanmak için, karışımdan çeyrek su bardağı kadar alın ve sıcak suya koyun. Karıştırın, sonra ayaklarınızı içine daldırın. Etrafı batırmamak için yanınızda mutlaka havlu bulundurun. Ardından hafifçe durulayın ve kendiliğinden kurumaya bırakın.

 

Write A Comment