Bergamot yağı, kendine güven yaratmak ve ruh halinizi düzeltmek, bakterileri öldürmek, yara izlerini iyileştirmek ve cilt bozukluklarını en aza indirmek için kullanılır.

Bergamot yağı ayrıca baş ağrılarından ve kas gerginliğinden kaynaklanan ağrıları azaltmak ve hormonal veya sindirim sıvılarını uyarmak için de kullanılır. Bergamot yağı nereden gelir? Bergamot, turunçgiller türünden bir bitkidir ve bilimsel adı Citrus Bergamia’dır. Ekşi portakal ve limon ya da limon mutasyonu arasında bir melez olarak tanımlanır. Bergamot yağı, meyvenin kabuğundan alınır ve ilaç yapmak için kullanılır. Birçok temel yağın buharla damıtılmasından farklı olan soğuk sıkıştırma yoluyla elde edilir. Yağ, genellikle Earl Grey olarak bilinen siyah çayda kullanılır.

Kökleri Güneydoğu Asya’ya kadar uzanabilmesine rağmen, bergamot, İtalya’nın güney kesiminde daha yaygın biçimde yetiştirilir. Bergamot esansiyel yağı, başlangıçta satıldığı İtalya’da bulunan Bergamo kentinin adıyla anılıyordu. Bergamot yağı; Fildişi Sahili, Arjantin, Türkiye, Brezilya ve Fas’ta da üretilmektedir. Geleneksel Çin tıbbında, yaşamsal enerjinin akışına yardımcı olması için bergamot kullanılır, böylece sindirim sistemi düzgün şekilde çalışabilir. Ayrıca hazımsızlık ve gaz yatıştırmak için kullanılır. Bergamot esansiyel yağı, aroma karışımını dengeleme ve bütün esansları uyumlu hale getirme, kokuyu kalıcı hale getirme özelliği nedeniyle parfüm üretiminde kullanılan temel unsurlardan biridir. İlaç endüstrisi tarafından ise; hem tıbbi ürünlerin hoş olmayan kokularını emmesi için hem de antiseptik ve antibakteriyel özellikleri sebebiyle kullanılır.

Bergamot Yağının Yararları

Doğal bir ilaç olarak bergamot esansiyel yağı kullanmanın birçok sağlık faydası vardır. Bergamot yağı antibakteriyel, antienfeksiyöz, antienflamatuvar ve antispazmodiktir. Canlandırıcıdır, sindiriminizi geliştirir ve düzgün çalışmasını sağlar. Bergamot esansiyel yağının en yaygın faydalarından bazıları şunlardır:

  • Duygusal iyileşme sağlar
  • Güçlü bir antidepresan olarak çalışır
  • Eklem ve kas ağrısını hafifletir
  • Sindirim sistemine yardımcı olur
  • Cildi tahrişini yatıştırır
  • Yağlı cildi temizler
  • Mikropları ve bakterileri öldürür
  • Stres seviyesini düşürür
  • Öksürmeyi azaltır

 

Bergamot Yağı Antidepresandır

Depresyon, yorgunluk, hüzünlü ruh hali, cinsel isteksizlik, iştahsızlık, çaresizlik duygusu ve ortak faaliyetlerde ilgisizlik gibi değişik semptomlarla kendini gösterebilir. Antidepresan ilaçların intihar düşünceleri, kilo alımı ve kişilik değişiklikleri gibi ciddi yan etkileri vardır. İyi haber şu ki, depresyon için etkili doğal yollar mevcut. Bergamot yağı, antiseptik ve uyarıcı olan bergamot uçucu yağ bileşenlerini içerir. Kan dolaşımını geliştirerek sevinç, tazelik ve enerji hissi yaratırlar. Bergamot yağını ellerinizle 2-3 damla ovuşturarak derin derin içinize çekebilirsiniz. Yavaş yavaş nefes alın ve bergamot yağını koklayın. Ayrıca yağla, ayağınızı ve midenizi ovuşturmayı deneyin.

Hormonal Salgıları Uyarır

Bergamot yağı, hormonal salgıları; sindirim sıvılarını, safra ve insülini uyararak uygun metabolik hızları korumaya yardımcı olur. Bu da, sindirim sistemine yardımcı olur ve besin maddelerinin düzgün şekilde emilmesini sağlar. Ayrıca meyve sularından şeker emilimini asimile eder ve kan basıncını düşürebilir. Bu, nörolojik ve zihinsel koşulları da etkiler. Bergamot yağı soluyabilirsiniz, şakaklarınıza veya karnınıza 2-3 damla yağ ile masaj yapabilirsiniz.

 

Enfeksiyonla Mücadele Eder

Bergamot yağı; mikrop, mantar ve virüsün büyümesini engellediğinden cilt sabunlarında kullanılır. Bergamot yağını cildinize veya saçınıza uyguladığınızda, enfeksiyon riskini azaltırsınız ve parlaklığın farkına varabilirsiniz. Bergamot yağı bağırsak, böbrek, kolon ve üriner sistem enfeksiyonlarını da tedavi eder. Bu şaşırtıcı faydanın avantajından yararlanmak için, Earl Grey çayı için veya bergamot yağını boğazınıza, karnınıza ve ayaklarınıza sürün. Bir yağ buharlaştırıcı kullanmak da mükemmel bir seçenektir, tek başına bergamot yağı kokusu muazzam bir etkiye sahip olabilir.

 

Stres Seviyesini Düşürür

Bergamot yağının gevşetici etkisi vardır. Sinirsel gerginliği, stres ve kaygı duygularını azaltır. Bu güçlü yağ, sedasyon ve rahatlama hissi yaratan dopamin ve serotonin gibi hormonları uyarabilir. Bir buğu veya yağ brülöründe bergamot yağı kullanarak stres ve kaygıyı giderebilirsiniz. Bergamot yağının kokusu rahatlık ve hoşnutluk duygusu yaratır.

Ağrıyı Azaltır

Bergamot esansiyel yağı, hormon salgılarını artırdığından ağrı yaratan sinirlerin hassasiyetini azaltır. Burkulmalar, kas ağrıları ve baş ağrısı belirtilerini azaltmanın mükemmel bir yoludur. Kötü yan etkilere sahip olan ağrı kesicilere güvenmek yerine, acıyı ve gerginliği gidermek için bu güvenli ve doğal yağı kullanın. Araştırmalar, bergamot yağının vücudun gerginliğini en aza indirgemek için tamamlayıcı tıpta kullanılabileceğini gösteriyor. Ağrıyı azaltmak için, beş damla bergamot yağını boğazınızdaki kaslara veya gergin hissettiğiniz yerlere sürün ve masaj yapın.

 

Cildi İyileştirir

Bergamot yağı, derideki yara izlerini ve diğer izleri en aza indirgemek için kullanılır; melanin arzı yaparak cildi uyarır. Cildinizde akne, deri enfeksiyonları veya tahrişlerin bir sonucu olarak yaralar olabilir. Cilt tahrişini tedavi etmek için, beş damla bergamot yağını pamuklu yardımıyla hassaslaşmış ve tahriş olmuş bölgeye sürün. Ayrıca banyo suyuna 10 damla bergamot yağı ekleyebilirsiniz. Bergamot yağ banyosu cildinizin iyileşmesine yardım eder ve ruh haliniz, hormonal denge ve yoğun tansiyonunuz için de harika olacaktır.

Sindirim Sistemine Yardımcı Olur

Bergamot yağı sindirim sıvılarının üretimini teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda sindirim sistemindeki gıdaların parçalanmasını kolaylaştırır ve bağırsaktaki kas kasılmalarını da uyarır. Atıkların bağırsaklardan geçmesini ve sindirim sürecini hızlandırır. Bazı araştırmalar, bergamot yağının, antibakteriyel özelliklerinden dolayı gıda zehirlenmesiyle mücadele etmede faydalı olabileceğini düşündürüyor. Sindirim problemlerini kolaylaştırmak veya iştahınızı düzenlemek için beş damla bergamot yağıyla karnınıza masaj yapın.

 

Deodorant Olarak Kullanabilirsiniz

Bergamot yağı, kötü kokuya neden olan mikropların gelişimini engeller. Bergamot yağının ferahlatıcı ve narenciye kokusu doğal bir deodorant olarak kullanılır. Güçlü kokusu vücuttaki veya odadaki kokuları ortadan kaldırır. Zaten her gün kullandığınız deodoranta iki üç damla bergamot yağı ekleyebilir veya hatta yağı koltuk altlarınıza da direk sürebilirsiniz. Birçok parfüm ve kolonya bergamot yağı içerir. Bergamot yağını sevdiğiniz kokularla birleştirerek deneyin. Özellikle limon, sedir ağacı ve sandal ağacı yağlarıyla karıştırmak mükemmel olacaktır.

 

Solunumu ve Boğaz Enfeksiyonunu İyileştirir

Bergamot yağı bir antikonjestifitr, dolayısıyla tıkanıklık ve solunum problemlerini hafifletir. Bu yağ, soğuk algınlığı veya öksürük ile savaşırken yararlı olabilir. Solunum yolundaki balgamı ve mukusu yumuşatır; hapşırma ve öksürme ile ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Ayrıca hasta olduğunuz zaman vücudunuzda gelişen mikropları ve toksinleri ortadan kaldırabilir. Buğu veya yağ brülörü kullanabilirsiniz. Ya da elinize beş damla bergamot yağı sürün ve ağzınızı ve burnunuzu kapatacak şekilde bu yağı koklayın. Ek olarak; yağları boğazınıza ve göğsünüze sürmeyi deneyebilirsiniz. Hastayken çayınıza bergamot yağı ekleyebilirsiniz.

 

Bağırsak Parazitlerini Öldürür

Bergamot esansiyel yağı, bağırsak solucanlarını tedavi etmek için kullanılır. Bağırsak kurdu beslenme yetersizliğine neden olur ve anemi oluşturabilir; anemi, vücudunuz boyunca oksijen taşımak için yeterli sağlam, sağlıklı kırmızı kan hücreleriniz olmadığında gelişir. Bu solucanları, özellikle de küçük çocuklarda ortadan kaldırmak için Bergamot yağı kullanabilirsiniz.

Write A Comment