Ceviz, fındık familyasından gelen önemli bir besin kaynağıdır.  Kalp sağlığı için en faydalı tekli doymamış yağ kaynağı olan ceviz, cilt de dahil olmak üzere önemli bilimsel araştırmalara konu olmaktadır. Cevizde bulunan E vitamini özellikle faydalıdır. Erkeklerin kardiyovasküler sağlığı üzerine yapılan araştırmalarda, E vitamininin kalp problemlerinden önemli ölçüde koruma sağladığı bulunmuştur.

Araştırmalar cevizin birçok kronik hastalığın önlenmesinde yarar sağlayabileceğini kanıtlamıştır. Çerez olarak yiyebileceğiniz ya da bir salataya ekleyebileceğiniz basit bir besindir ve özellikle de tadı çok güzeldir. Her gün bir avuç ceviz vücuda bol miktarda mineral ve vitamin, özellikle de manganez, tiamin ve folat sağlayabilir. Birkaç klinik araştırma, cevizin kanser ve kalp hastalığını önleme potansiyelinin yanı sıra kilo vermeyi teşvik ederek, beyin sağlığını korumakta olduğunu göstermiştir.

Cevizin en önemli faydalarından biri, sağladığı vitamin ve minerallerin sayısıdır. Bir fincan cevizde:

– 0.4 miligram tiamin – günlük alınması gereken değerin %27’si

– 0.2 miligram riboflavin – günlük alınması gereken değerin %10’u

– 0.6 miligram B6 vitamini – günlük alınması gereken değerin %31’i

– 115 mikrogram folat – günlük alınması gereken değerin % 29’u

– 3.6 miligram çinko – günlük alınması gereken değerin %24’ü

– 4.0 miligram manganez – günlük alınması gereken değerin %200’ü

– 1,9 miligram bakır – günlük alınması gereken değerin % 93’ü

– 115 miligram kalsiyum – günlük alınması gereken değerin %11’i

  • 4 miligram demir – günlük alınması gereken değerin %19’u

Beyin Sağlığı için Ceviz!

Ceviz E vitamini, folat, melatonin, omega-3 yağları ve antioksidanlar da dahil olmak üzere nöroprotektif bileşikler içerir. Ceviz tüketiminin, genç erişkinlerde hafızayı kuvvetlendirdiğini ve beyin sağlığını desteklediğini gösteriyor. Aynı zamanda, ceviz gibi yüksek antioksidan gıdaların tüketilmesinin “yaşlanmada ortaya çıkan oksidatif strese karşı savunmasızlığı azaltabileceğini”, “sağlık süresini artırdığını” ve ayrıca “yaşlanmada bilişsel ve motor fonksiyonları güçlendirdiği” keşfedilmiştir.

Ceviz beyin işlevini ve yaşam kalitesini etkileyen Parkinson ve Alzheimer hastalığı gibi nörodejenerasyon koşullarını önlemenize yardımcı olabilir. Ceviz gibi gıdalardan zengin bir beslenme, daha erken dönemlerde beyin hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilir. Araştırmacılar, “Journal of Nutrition” da yayınlanan 2014 tarihli bir makalede, cevizlerin beyindeki ve oksidan yükünde oluşan iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan polifenoller bakımından zengin olduğunu açıklamıştır. Bu kimyasal bileşikler ve çoklu doymamış yağ asitleri, beyindeki yaşla ilgili beyin bozukluklarını önleyebilecek kaynakları sağlar.

Diyabete karşı Ceviz!

Her ne kadar öncelikle kan şekeri kontrolü ve insülin metabolizması ile ilgili bir sorun olarak tip 2 diyabet hakkında işe yarayacağını düşünsek de, tip 2 diyabet tanısı olan kişiler tipik olarak diğer ilgili sistemlerde sağlık sorunları yaşar ve kardiyovasküler problemler için risk altındadırlar. Tip 2 diyabetli kişiler için bir beslenme planı tasarlamanın önemli bir parçası, gelecekteki kardiyovasküler sorunların riskini azaltmaktadır.

Ceviz tüketmenin ardından kardiyovasküler sistemin tepkisinde artan esneklik, ceviz üzerine yapılan araştırmalarda hep fark edilen bir bulgu olmuştur. Daha iyi kan şekeri kompozisyonu (daha az LDL kolesterol ve daha az toplam kolestrol dahil) tip 2 diyabetlilerde de ortaya çıkmıştır. Ceviz içerisindeki faydalı besin yağları, tip 2 diyabetlilerde metabolik parametreleri iyileştirir. Her gün çeyrek fincan ceviz yiyen tip 2 diyabetli kilolu  bir yetişkin için yapılan deneyde; açlık insülin düzeylerinde önemli olmayan bir azalmaya sahip oldu.

Kalp hastalıkları için Ceviz!

Yapılan klinik araştırmalarda, cevizin kötü kolesterolü (LDL) azaltarak kardiyovasküler risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. “American Journal of Clinical Nutrition” dergisinde yayınlanan bir derlemede, 365 katılımcının katıldığı 13 farklı çalışmada, cevizlerin bir ile altı ay arasında vücutlara yaptığı etkiyi analiz etti. Sonuçlar, cevizin genel kolesterolünüzü, özellikle kalp hastalığına katkıda bulunabilecek LDL kolesterolünü azaltabileceğini göstermiştir. Araştırmacılar ayrıca, cevizin kan dolaşımını arttırarak kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde katkıda bulunduğunu belirtti.

Ceviz, kalp rahatsızlığı olan kişilere çoklu vasküler yararlar sağlayan, birden fazla kardiyak risk faktörü nedeniyle kalp hastalığı riskini artıran amino asit l-arginin içerir. Ceviz ayrıca anti-inflamatuar ve patolojik kan pıhtılarının oluşumunu engelleyebilen, bitki bazlı omega-3 yağlı alfa-linolenik asit (ALA) içerir.

Ceviz ile Uyku Sorunlarına Son

Ceviz içinde yüksek oranda uyku konusunda oldukça önemli olan melatonin isimli bir madde bulunur. Vücut tarafından hormon olarak salgılanan bu madde özellikle karanlıktaki uyku durumundan salgılanır. Pek az besin içerisinde bu hormon vardır. Bu hormonun yeteri kadar alımı, uykuyu teşvik eder ve ayrıca pek çok kanser türüne karşı melatonin hormonunun önleyici özelliği bilimsel olarak ispatlanmıştır.

Cevizin Kanserle Mücadele Özelliği!

Ceviz sadece prostat kanseri riskini değil aynı zamanda göğüs kanseri riskini de azaltabilir.

Cevizde bulunan çok çeşitli antioksidan ve anti-inflamatuar besin maddeleri göz önüne alındığında, ölçülebilen anti kanser faydaları gösteren bu yemişin araştırılması şaşırtıcı değildir. Cevizin antioksidan özellikleri, kronik oksidatif stres riskini azaltmaya yardımcı olur ve anti-inflamatuar özellikler kronik inflamasyon riskini düşürür.

Prostat kanseri ve göğüs kanseri, ceviz tüketimi ve faydaları  açısından en iyi incelenen kanser türleridir ve bunların riskinin oldukça fazla miktarda ceviz tüketimi ile azaltıldığı bulunmuştur. Prostat kanseri için, kanıtlar biraz daha güçlüdür ve daha çok sayıda çalışma yapılmıştır.

Nadir ve Güçlü Antioksidanlar

Antioksidanlar sağlığınız için çok önemlidir, çünkü yaşla ilişkili bozulmanın temel nedeni olan serbest radikallerle mücadele ederek, ne kadar hızlı yaşlanacağınızı kontrol etmeye yardımcı oldukları düşünülmektedir. Ceviz, eşsiz ve güçlü antioksidanları  içerir. Ceviz polifenolleri, test edilen fındık familyası içinde en iyi etkinliğe sahip olandır ve aynı zamanda en yüksek lipoproteine ​​bağlı antioksidan aktivitesine sahiptir.

Erkeklerin üreme sağlığı ceviz ile gelişiyor

Cevizin daha az bilinen faydalarından biri de erkek doğurganlık üzerindeki etkisidir. Batı tarzı bir diyet tüketen erkekler arasında günde 75 gram ceviz eklenmesi canlılık, motilite ve morfoloji gibi sperm kalitesini önemli ölçüde iyileştirir.

Fazla Ceviz Zararlı mıdır?

Ceviz her ne kadar sağlıklı besin listesinde olsa da, kontrolsüz tüketiminde kilo almanıza sebep olabilir. Bu yüzden tüketiminde dikkatli olmaya özen göstermelisiniz. Ceviz yedikten sonra bir takım alerjik reaksiyonlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu tamamen sizin vücut yapınız ve de metabolizmanız ile ilgilidir. Böyle bir durumda ceviz tüketimini azaltmalı hatta bırakmalı ve doktorunuza danışmalısınız.

Ayrıca astım hastalığı için bazı kişilerde tetikleyici etkiler yapan ceviz, bu kişiler için bazı zamanlarda tehlikeye neden olabilir.

Son olarak cevizin etrafında yer alan kabuğunun da bir zararı vardır. Akne, egzema, ülser ve bazı cilt enfeksiyonlarına sebep olabilmektedir. Ceviz tüketiminde elbette ki çok zararlı bir durum yoktur. Ancak insanların metabolik yapısı sebebiyle bazı yan etkiler meydana gelmesi mümkün olabilir.

Ceviz Suyu Nasıl Yapılır?

Ceviz ağacının temiz yaprakları ve cevizin kabukları bir cezveye konur. Üzerine çıkacak kadar su eklenir, kaynatılır ve demlenmeye bırakılır. Su ılındıktan sonra süzülerek içilir.

Cevizin bu suyunun şeker hastalığına iyi geldiği belirtilmektedir. Cevizin bu şekilde hazırlanan suyuna bal eklenerek karıştırılıp içilirse ishale fayda sağlar, kansızlığı giderir, sinir sistemine ve kalbe iyi gelir.

Write A Comment