Zencefile benzeyen ve zerdeçal gibi hareket eden bir bitki düşünün, yani esasen kanserle savaşabilir ve beyninizi sağlıklı tutabilir. İşte bu mucizenin adı: Galangal!

Zencefil ailenin bir parçası olan bu kök bitki, Asya’nın çeşitli yerlerinde yetişir ve Thai yemeklerinde temel bir bitkidir. Galangal ile ilgili en iyi şey, vücudunuzu sağlıklı tutmak için kıran kırana savaş vermesidir. Sekiz farklı kanser çeşidi üzerinde önemli derecede olumlu etkilere sahip olduğu ve aynı zamanda ilaca bağlı kronik ve spesifik enflamasyon belirtilerini  azalttığı ve bunları yaparken de genellikle ilaçtan daha iyi olduğu bulunmuştur.

Bu bitkiyi keşfetmek için bir yolculuğa çıkalım ve sağlığınıza nasıl faydalı olabileceğini tam olarak öğrenelim.

 

Galangal Nedir?

 

Aslında galangal; aynı asyalı tariflerin çoğunda olduğu gibi zencefil olarak adlandırılır çünkü bunlar önemli derecede benzeyen tatlara sahiptirler. Bu kök baharat, Çin ve Tayland’da yetişmeye başlamış ve ortak Ayurvedik tıbba kadar uzanmıştır. Birçok kişi baharatlı yapısının yanı sıra, lezzetini aynı anda toprağımsı ve narenciye benzeri olarak tanımlıyor. Ancak galangal, en baharatlı gıdalarda olduğu gibi , kapsaisin nedeniyle bu tadı verir. Çok kalıcı bir yanma hissi bırakmak yerine, acı bir anlık parlar ve derhal gider.

Bir Tayland yemeği tüketiyorsanız veya bir kez olsun denediyseniz, galangal kökünün lezzetini tuhaf bir tat olarak tanıyabilirsiniz.

Peki, hangi hastalıklar için iyidir? Bu sorunun cevabı size garip gelebilir, çünkü kısaca her şey için çok yararlıdır.

Potansiyel Olarak Devrim Yaratan Bir Kanserle Mücadele Ajanıdır

Büyük bir devamlı bilimsel araştırma grubuna göre galangal maddesinin en çarpıcı sağlık yararı; geniş bir kanser ve tümör sayısıyla mücadele etme ve potansiyel olarak önleme yeteneğidir. Galangaldan etkilenen kanser türlerini tek tek gözden geçirelim.

 

Mide kanseri

İran’da 2014 yılında yapılan bir araştırmada, galangal sıvı özütünün 48 saat sonraki laboratuvar testinde mide kanseri hücrelerinin sayısını önemli ölçüde tahrip ettiği ortaya çıktı.

 

Lösemi

Kemik iliğinde başlayan ve hızlı hareket eden lösemi olarak bilinen akut monositik lösemi hücrelerini yok etmek için, tehlikeli kemoterapi gibi bitişik hücrelere zarar vermeyecek doğal bir kanser tedavisi bulmayı deneyen araştırmacılar galangal sıvı özünü test ettiler. Çalışmayı yürüten Jamaika araştırmacıları, galangalın lösemi için potansiyel bir tedavi olabileceğini görmüşler.

Melanom

Araştırmacılar, galangal kökündeki üç bileşiğin insan melanomu (deri kanseri) hücreleri üzerindeki etkisini inceledi. Her üç bileşiğin de “antiproliferatif” bir etkisi vardı, yani yeni kanserli hücrelerin büyümesini durdurdu.

 

Pankreas kanseri

2017’de yayınlanan bir çalışma, galangaldaki çoklu bileşikleri ve bunların pankreas kanseri hücreleri üzerindeki etkisini test etti. Sonuçta, yeni hücrelerin büyümesini durdurdu ve kanserin etkisini genişletmekten sorumlu gen yollarını bastırdılar.

 

Kolon kanseri

 

Galangal ilk kez insan kolon kanseri hücrelerine karşı (2013’te) araştırıldığında, bilim adamları iki tip kolon kanseri hücresinde apoptoza (hücre ölümüne) neden olduğunu tespit ettiler.

 

Meme kanseri

2014 yılında bir araştırma, insan meme kanseri hücre hattında; galangal ekstraktının apoptoz oluşturduğunu ancak sağlıklı meme hücrelerine, zarar vermediğini tespit etti. Çin’deki bir tıp üniversitesi çalışması; meme kanseri hücrelerinde hücre ölümünü uyarmak için kanser tedavisini desteklediği gözlemledi.

Karaciğer (Hepatik) Kanseri

Kanserin insan vücuduna o kadar zarar verici olmasının bir nedeni, diğer organlara yayılması veya “metastas yapması” ile ilgilidir. Bu karaciğer kanseri için özellikle geçerlidir. 2015 yılında Galangal ile ekstrakte edilen bileşiklerin kanserli hücreler (bir çeşit karaciğer kanseri) üzerindeki etkisini araştıran bir Tayvan araştırması; doğal bileşiklerin, hücrelerin diğer sağlıklı hücrelere bağlanmasını durdurarak metastaz örneğini azalttığını tespit etti.

 

Sperm Sayısını ve İşlevini Artırır

Galangal kökünün bazı kısımları erkek fertilitesini tedavi etmede faydalı olabilir. Bir fare deneyinde İran’daki araştırmacılar; sperm sayısını ve hareketliliğini (veya hareket kabiliyetini) artırdığını keşfetti. Danimarka’da yapılan bir çalışma ise, nar meyve özüyle birleştirilmiş galangal kökünün sağlıklı erkeklerde sperm üzerinde etkisine baktı. Araştırmacılar, hareketli sperm sayısının diğerlerine oranla üç kat arttığını buldular.

 

Antienflamatuar Ajan Olarak Hareket Eder

İnflamasyon çoğu hastalığın kökenindedir: Kanser, kalp rahatsızlığı, Alzheimer hastalığı ve birçok ölümcül hastalık dahil olmak üzere çok sayıda hastalık gelişimi ile bağlantılıdır. Galangal kökü, genel bir şekilde ve spesifik koşullara karşı vücuda antienflamatuvar bir etki gösterir.

İnsanın vücudunda, tümör nekroz faktörü alfa veya bağışıklık tepkisini düzenleyen TNF-alfa olarak bilinen bir sitokin (hücre sinyal proteini) vardır. TNF-alfa, aşırı uyarılmışsa zararlı hasarlara neden olabilir ve kronik enflamasyonlu ölümcül hastalıklara katkıda bulunabileceğinden, bu protein çok araştırma konusudur. Galangalda bulunan bir fitobesin, TNF-alfa’nın aktivitesini bastırır ve bu nedenle vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

Bu bitki ayrıca; artrit ile ilişkili iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir. 2001 yılındaki bir çalışmada, galangal ve zencefil özütü içeren bir bileşiği alan deneklerin, diz ağrısı için ilaçlara olan ihtiyaçları önemli ölçüde düştü.

 

Antibakteriyel ve Antifungal Özelliklere Sahiptir

Galangal; stafilokok, E. coli, listeria, salmonella ve clostridium da dahil olmak üzere gıdaları enfekte eden birçok bakteri üzerinde antimikrobiyal bir etki gösterir. Özellikle Amoksisilin’e dirençli E. coli ile savaşabilir.

Kabuklu deniz hayvanlarını bu bitki ile pişirerek “vibrio” olarak bilinen bir bakterinin etkisini azaltabilirsiniz. Vibrioz, az pişmiş kabuklu deniz hayvanlarını, özellikle istiridye yemeklerini sarmış olabilir, ancak bu etkiler galangal ilave edildikten sonra daha az olasıdır.

Aslında, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 66’sı tarafından taşınan diğer bir bakteri, H. Pylori olarak bilinir. Bununla birlikte, bu bakteri galangala maruz kaldığında hareket kabiliyeti azalır. Galangal ek olarak, H. pylori bakterilerinin neden olduğu mide ülserini önlemeye bile yardımcı olabilir.

 

Antioksidanlar Bakımından Yüksektir

Yaban mersini yemenin antioksidan alımını artırmanıza yardımcı olduğunu biliyorsunuz, ancak aynı şeyi galangalın da yapabileceğini biliyor muydunuz? Ancak içinde bulunan antioksidan türleri sevdiğiniz meyvelerinkiyle aynı değildir.

 

Beyin Sağlığına Destek Veriyor

Kısmen antienflamatuvar özelliklere bağlı olarak, ACA olarak bilinen bu kökten alınan bir bileşik; muhtemelen yaşa bağlı bilişsel dejenerasyonun bazı biçimlerini azaltarak beyin koruyucu bir etkiye sahip olabilir.

TNF-alfa proteinine dönersek, TNF-alfa’yı düzenleyerek galangalin depresyonla mücadeleye bile yarayabileceği keşfedildi.

 

Mide Ağrısı ve Sindirim Sorunlarını Azaltır

Galangalın modern bilime göre inanılmaz fayda sağladığı açıktır; en eski ve en çok aranan etkisi ise, mide bozulmasına iyi gelmesidir. Ayurveda tıbbında ve diğer Asya kültürlerinde mideyi yatıştırmak, ishal gidermek, kusmayı azaltmak ve hıçkırıkları durdurmak için kullanılır.

 

Write A Comment