Gözlerdeki yorgunluk izleri, göz altı torbaları veya koyu renkli halkalar aslında tüm kadınların sahip olmak istemediği ama bir dönem mutlaka yaşadıkları cilt sorunlarıdır. Uykusuz kaldığınızda hatta ağladığınızda bile hemen şişerler ve öyle kolay kolay da gitmezler. Neyse ki, göz altı torbaları için birkaç bitkisel çözüm mevcut.

 

Kuşburnu yağı: Güneşin UV ışınları deriye hasar verebilir ve yüzde yaşlanma belirtileri ve renk değişikliği ile sonuçlanabilir. Kuşburnu yağlarında bulunan antioksidanlar, güneş hasarına neden olan serbest radikallerle savaşıyor. A vitamini, esansiyel yağ asitleri ile birleşince; cilt tonu, dokusu ve pigmentasyonunun iyileşmesine yardımcı olabilir.

Çok fazla güneşe maruz kalmak kolajeni azaltabilirken, C vitamini bu hasara karşı yardımcı olabilir. Kuşburnu yağı, cildi derinden nemlendirir ve kızarıklık veya tahrişi gidermeye yardımcı olur.

Aloe Vera: Topikal olarak uygulanmasının, sedef hastalığı, dermatit, cerrahi yaralar ve yanıkları geçirdiği çok sayıda araştırmayla kanıtlanmıştır. Aloe vera, A, C ve E vitaminleri gibi antioksidanların yanı sıra; vitamin B12, folik asit ve kolin içerir. Aloe verada kalsiyum, bakır, selenyum, krom, manganez, magnezyum, potasyum, sodyum ve çinko gibi mineraller de bulunur.

Limon: C vitamini içerisinde bulunan antioksidanlar, limon suyunda çifte görev yapıyor. Serbest radikallerin yol açtığı hasarla mücadele ederek cildinizi tazeliyor. Limondan yeterli miktarda C vitamini almak vücudunuzun kolajen üretmesini destekliyor ve yüzdeki çizgileri yumuşatmaya yardım ediyor.

Lavanta yağı: Topikal olarak kullanılması, dudak yaralarından alerjik reaksiyonlara, akne ve cilt lekelerine kadar birçok cilt durumunu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri, cilt koşullarını ve yaşlanma işaretlerini azaltmaya yardımcı olur.

 

Hazırlanış Süresi: 5 Dakika

Miktar: 20 Kullanımlık

 

MALZEMELER:

15 gr kuşburnu yağı

15 gr saf aloe vera jeli

10 damla lavanta öz yağı

5 damla limon öz yağı

 

İlk adım olarak limon ve lavanta öz yağları, aloe vera jeli ve kuşburnu yağını cam bir sprey şişesinde birleştirip, daha sonra iyice çalkalayın. Aloe vera; hem cildi iyileştirici hem de anti-inflamatuvar ajan olarak çalışırken; kuşburnu yağı cildi yeniden canlandırmaya yardımcı olan esansiyel yağ asitlerini içerir. Hem lavanta yağı hem limon yağı, güçlü antioksidan ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

 

Yatmadan önce, yüzü nazikçe temizleyin ve tüm makyajı çıkarın. Gözlerin kapalı olduğundan emin olunca, hazırladığınız karışımı yüzünüze püskürtün. Göz çevresindeki solüsyona hafifçe masaj uygulayarak, iyice yedirin. Kurumasına izin verin. Ayrıca lavanta öz yağının rahatlatıcı etkisi sayesinde, içinize çektiğiniz lavanta kokusuyla daha huzurlu uyanacaksınız ve düzenli uygulamada sabahleyin göz altı torbalarından eser kalmayacak.

 

Write A Comment