Greyfurtlar, beyaz, sarı, pembe veya kırmızı renkte olabilir ve çoğunlukla ferahlatıcı bir ekşi tatlı tadı vardır. Hangi renk greyfurt seçerseniz seçin, kalorisi düşüktür, ancak lezzeti ve besin değeri yüksektir. Her gün sadece yarım greyfurt yemek, yetişkinlerin tipik C vitamini gereksinimlerinin en az yarısını karşılamasını sağlayabilir.

Greyfurt aynı zamanda likopen ve beta-karoten (pembe ve kırmızı çeşitlerde) ve flavonoidler gibi sağlıklı yaşamı teşvik eden fitokimyasal maddeleri de içerir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Amerikan Kanser Araştırmaları Enstitüsü’nün “Kanserle Mücadele Gıdaları” listesindedir. Ayrıca çok sayıda çalışma, greyfurtun meyve olarak son derece akıllı bir seçim olduğunu ortaya koymaktadır. Kilo verme çabaları üzerinde önemli bir etki yaratan greyfurt günde sadece yarım olarak tüketildiğinde yağ kaybına yardımcı olur.

Greyfurtun pek çok sağlık faydası, kullanımı ve formu vardır. Tüm meyveyi tüketmenin yanı sıra, greyfurt suyu, greyfurt özlü yağı ve greyfurt çekirdeği özü, sağlığınıza faydalı olmak için kullanılabilir.

Kilo Kaybına Yardımcı Olur

 

Araştırmalar, greyfurt tüketmenin önemli bir kilo kaybına neden olduğunu ortaya koymaya devam ediyor. Bu durumun kaynağında nootkatone adı verilen ve greyfurtta bir organik bileşik ile aktive hale gelen AMP-aktif protein kinaz (AMPK) adı verilen bir enzim olabilir. AMPK aktif hale geldiğinde, metabolizmanın hızlandırılmasına yardımcı olur, örneğin glikoz alımı gibi vücudun enerji üretme süreçlerini teşvik eder. Bu da, kilo kaybını teşvik edebilir. AMPK genellikle kasların enerji için depolanmış şeker ve yağ kullanmasına yardımcı olmak için egzersiz sırasında etkinleştirilir.

Bir hayvansal çalışma, uzun süreli nootkatone alımının önemli ölçüde yüksek yağ ve yüksek sakaroz diyete bağlı vücut kilo alımını, karın yağ birikimini ve hiperglisemi gelişimini azalttığını kanıtlamıştır. Çalışmaya göre sadece obeziteyi önleyebilmektedir ancak genel fiziksel performansı artırabilir değil sonucuna varılmıştır.

Hayvan çalışmaları ayrıca, greyfurt suyunun kilo kaybı söz konusu olduğunda anti-obezite ilaçlarının etkisini artırdığını da gösterdi. Özellikle, bir çalışma greyfurt suyunu, kalp krizi ve felç riski endişeleri nedeniyle artık ulaşılabilir olmayan sibutram ile karşılaştırdı. Greyfurt suyu sadece sibutramine göre kilo kaybı için daha etkili olmakla kalmamış aynı zamanda nörotransmitterleri(uyarıcılara tepki) sibutraminin yaptığı gibi olumsuz bir şekilde etkilememiştir. Eğer greyfurt faydası için hayvan çalışmaları yeterince ikna edici olmadıysa, kilo kaybıyla alakalı insan çalışmaları da yapılmıştır. Tıbbi Gıdalar Dergisinde yayınlanan bir araştırma, greyfurt ve greyfurt ürünlerinin, 91 obez hastada vücut ağırlığı ve metabolik sendrom üzerine olan etkisini inceledi. Greyfurt kapsülleri ve greyfurt suyu plasebo gruplarına göre daha fazla kilo kaybına yol açtı, ancak taze greyfurt kesinlikle yıldızdı. Yemeklerden önce taze bir greyfurtun yarısı kadarını tüketmek insülin direncinin iyileşmesiyle beraber önemli kilo kaybıyla ilişkiliydi.

 

Selüliti Azaltır

 

Greyfurtun bir diğer yararı, selülitin cesaretini kırma konusundaki görünür kabiliyetidir. Uluslararası Kozmetik Dergisi’ne göre, greyfurtun selüliti azaltmak için kullanılabilecek birincil yolu greyfurt özütü buharını teneffüs etmektir çünkü sinir sistemini yüzde 250 oranında uyarır. Bu greyfurt için, aromaterapi ile kafein içeren topikal bir krem kombine edildiği söylenebilir; bunun bir zayıflama etkisi de vardır.

Greyfurt ayrıca selülitin parçalanmasına yardımcı olduğu bilinen bromelain enzimi de dahil olmak üzere önemli derecede antienflamatuvar ve cilt temizleyici ajanlar içerir. Selülitten nasıl kurtulacağınızı düşünüp duruyorsanız greyfurtla haşır neşir olmaya alışın.

Kanserle Savaşır

 

Amerikan Kanser Araştırmaları Enstitüsü’ne göre, hücre ve hayvan çalışmaları, greyfurtun içindeki fitokimyasal maddelerin; kolon, ağız, deri, akciğer, göğüs ve mide kanserlerinin büyümesini azaltma yeteneği olduğunu gösteriyor. Çalışmalar aynı zamanda (çoğalma) proliferasyonu yavaşlatmanın yanı sıra kanser hücrelerinin kendiliğinden yok olması için yararlı olduğu sonucuna da ulaşmıştır. Bu greyfurt bileşiklerinin iki yönlü bir yaklaşımla çalıştığına inanılıyor: Enflamasyonu azalttılar ve kanserojenleri deaktive eden enzimleri artırdılar.

Greyfurtun süper antioksidanı olan C vitamini, aynı zamanda kanserojen gelişimini önlerken, DNA’da serbest radikallerin neden olduğu zararlı değişikliklerini de önler. Bütün bunlar greyfurtu kanserle savaşan yüksek etkili gıdalardan biri yapar.

 

Bağışık Sistemini Destekler

 

En iyi vitamin C gıdaları arasında yer aldığı için, greyfurt yemenin güne başlamak için sağlıklı bir yol olduğuna katılmayan birisini bulmak sizin için zor olacaktır. Kırmızı ve pembe çeşitlerde özellikle biyoflavonoidler bulunur ve size fazladan bir bağışıklık sağlar.

Birçok bilimsel araştırma, bağışıklık sistemimizin hücrelerinin hepsinin istikrarlı bir şekilde yeterli miktarda C vitamini aldıklarında tepe noktalarında işlev gördüğünü göstermiştir. Bu hastalık savaşı veren hücreler, greyfurt gibi beslenme kaynaklarından ihtiyaç duydukları C vitamini alırlarsa, hayati hücreleri işgal eden organizmaları (hastalıklara neden olanlar gibi) daha iyi tanımlayabilir ve başarıyla yok edebilir. Birçok uzman, yeterli miktarda C vitamini almamanın, insan vücudunu hastalık ve enfeksiyonlara karşı daha savunmasız bıraktığını söylemektedir.

 İnme Riskini Azaltır

 

Amerikan Kalp Derneği tarafından 2012’de yapılan bir araştırmaya göre, greyfurt ve portakal yemek, özellikle de bir kadın olmanız durumunda inme riskini azaltmada yararlı gibi görünüyor. Greyfurt gibi narenciyelerde, flavonoid denilen bir grup bileşik oranı çok yüksektir ve bu araştırma, flavonoidlerin daha fazla tüketilmesinin iskemik inme riskini azaltabileceğini göstermektedir.

Çalışma, 70.000 kadınla yapıldı ve greyfurt gibi narenciyeleri yüksek miktarda tüketen kadınların, en az miktarda tüketen kadınlara göre iskemik inme riski %19 daha düşük bulundu.

Cilt Sağlığına İyi Gelir

 

Fark etmediyseniz, bugünlerde piyasada ana içeriği greyfurt olan çok fazla çeşitli kozmetik ve cilt temizleyici ürünler var. Greyfurt, cilt bakım ürünlerinde kullanıldığında cildi temizleyen doğal asitler içerir. Greyfurt, cildi korumak için bir antioksidan görevi gören C vitamini ile yüklüdür ve cildimizin önemli bir yapı taşı olan kolajen oluşumu için de gereklidir. Cildin genç görünmesini ve kırışıksız olmasını sağlamak için kolajen üretimi önemlidir.

Pembe greyfrut ayrıca cilt hücrelerinin yaşlanmasını yavaşlatmada iyidir ve aynı zamanda hiperpigmentasyonu iyileştirdiği bilinen beta-karoten bakımından zengindir. Cilt bakımı uzmanları, pembe greyfurtun, güneşe bağlı cilt hasarına ve mutasyona karşı koruyucu özelliklerinin yanı sıra genel olarak iltihaplanmaya karşı koruyan likopen adlı bileşene sahip olmasının da cilt için etkili olduğunu savunuyor. En son olarak, greyfurt doğal olarak muhtemelen daha önce duyduğunuz bir gözenek temizleme maddesini içeriyor: salisilik asit. Salisilik asit greyfurtu evde akne tedavisi için muhteşem bir seçenek haline getiriyor.

Genel olarak greyfurtun yemek olarak veya cilde uygulanarak kullanılması cilt sağlığına iyi gelir.

 

Write A Comment