Tüm yaşlarda, hayatın her döneminde en sağlıklı besinler listesi yapılacak olsa ceviz kesinlikle kendisine ilk sıralarda yer bulacaktır.

Zira ceviz; folik asit, A, C, E vitamini, demir, fosfor, kalsiyum, sodyum, magnezyum, protein, potasyum, çinko, Omega 3 yağ asitleri ve lif bakımından oldukça zengindir. Cevizin ağırlığının yarısından fazlası bitkisel doymamış yağdır. Bu da demek oluyor ki, günde 100 gram ceviz tüketen bir kişi, tüm vücut için gerekli olan besin, lif ve kalori ihtiyacının üçte birini karşılamış olacaktır. Ceviz sayısız faydalı besin öğesini içinde barındıran tam bir besin ve şifa deposudur. Cevizin faydalarını sıralayacak olursak;

 • Bitkisel yağ ve doymamış yağ açısından zengin olduğu için mide sorunlarını önler.
 • Yüksek oranda lif içerdiği için sindirim sisteminin düzenli olarak çalışmasına ve bağırsakların temizlenmesine yardım eder. Düzenli olarak ceviz tüketen kişiler kabızlık gibi sindirim sorunları ya da bağırsakla ilgili rahatsızlıklar yaşamazlar.
 • Şekil olarak da beyne benzeyen ceviz, beyin fonksiyonlarını destekler. Omega 3 bakımından zengin olduğu için, beyin gelişiminde, zihinsel fonksiyonların canlı kalmasında çok etkilidir.
 • Çocuklarda zeka gelişimi için, ileri yaşlardakilerde de zihin fonksiyonlarının yavaşlamaması, dinç kalması için her gün ceviz tüketilmesi önerilir.
 • Düzenli olarak ceviz yemek ve ceviz yağı ile cilde bakım yapmak cildin nemi, esnekliği, canlılığı, güzelliği için gereklidir.
 • Cevizin içeriğindeki Omega 3; düzenli tüketimde kişiyi tansiyon, kolesterol ve kalp rahatsızlıklarından korur.
 • Aşırıya kaçmamak şartıyla ceviz tüketimi kilo vermeye yardımcı olur. Çünkü ceviz metabolizmayı hızlandırıcı ve vücut ısısını yükseltici elementler içerir. Bu sebeple de kişi, bir miktar ceviz tükettiğinde bünyesindeki kaloriler ısıya dönüşür.
 • Düzenli tüketimde kalp ve damar sağlığını korur.
 • Tam bir E vitamini deposudur. Bu sebeple de saçtan, cilde, tırnaklardan, dişlere, iç ve dış organlara kadar vücudun her bir hücresi için çok faydalıdır.
 • Tüm iç organları ve özellikle de kalp çevresini zararlı oluşumlardan temizler.
 • Çok güçlü bir antioksidan kaynağıdır, vücudu toksik maddelerden, zararlı, atık maddelerden arındırır.
 • İçeriğindeki amino-asitler ve antioksidanlar vücuttaki tüm zararlı oluşumları yok eder ve dolayısıyla da kalp sağlığı korunur.
 • Cevizde bulunan alfa-linolenik asit, vücutta patolojik kan pıhtısı oluşumunu engeller.
 • Düzenli tüketimde kardiyovasküler rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltır.
 • Yetişkinler her öğünün ardından bir tane ceviz tüketmeyi alışkanlık haline getirdiklerinde damar tıkanıklığı sorununun tamamen önüne geçmek mümkün olur. Bunun yanında kişinin damarlarının esnekliği de korunmuş olur.
 • Çok kaliteli bir demir kaynağı olan ceviz, günde 3-4 tane tüketildiğinde günlük demir ihtiyacının % 20’sinden fazlası karşılamış olur.

Cevizin yukarıda sıralanan çok sayıda faydalarının tamamı gebelik dönemi için de geçerlidir. Zaten ceviz, hamilelik döneminde mutlaka tüketilmesi gereken besinler arasındadır. Bebekler göbek kordonu yardımıyla ihtiyacı olan tüm besinleri anneden alırlar, bu bakımdan anne adaylarının beslenme şeklinden tamamen etkilenirler, anneler ne ile beslenirse bebekler de onları alırlar. Bu bakımdan kadınlar, hayatın her döneminde, gebe kalmaya karar verdikten sonra, gebelik döneminde ve emzirme döneminde düzenli olarak günde 3 tane ceviz yemeyi alışkanlık haline getirmeliler.

Hamilelikte cevizin faydaları nelerdir?

Ceviz gebelikte kalbi korur!

Cevizin içinde yüksek oranda yer alan Omega 3 yağ asitleri hamilelik sürecinde kalp krizi riskini azaltıyor. Bu bağlamda gebelikte inme, felç gibi tehlikeli durumları engellemek mümkün oluyor. Hamilelik boyunca her gün 2 – 3 tane ceviz tüketen kadınların kalbi daha sağlıklı çalışıyor. Aynı zamanda tüketilen tüm cevizler bebeğin de kalbinin fonksiyonlarının da daha sağlıklı olmasını sağlıyor.

Hamilikte ceviz, anne adayının duygu durumunu dengeliyor!

Hamilelikte artan hormon salgıları anne adayının duygusal durumunda hızlı değişikliklere sebep oluyor. Bu sebeple de olaylara aşırı duygusal yaklaşıp sorunlar yaşamak kaçınılmaz olabiliyor. Ancak düzenli olarak ceviz tüketen kadınların duygu dünyası daha sakin olurken, depresif sorunlar daha az yaşanıyor.

Hamilelikte ceviz tüketimi, kolesterolü dengede tutar!

Kolesterolün normal değerlerden yüksek olması, gebelik döneminde de ciddi sağlık sorunlarına sebep olur. Gebelik, ilaç kullanımı için çok uygun bir dönem olmadığı için hastalıkların tedavisi de çok zor olur. Ancak hali hazırda kolesterol hastası olan kadınlar gebelik dönemleri içinde düzenli olarak ceviz tüketerek kolesterolü dengede tutabilir, yüksek kolesterolden kaynaklanan hastalıkların önüne geçebilirler. Zira cevizin kötü kolesterolü düşürücü etkisi bilimsel bir gerçektir. Bu sebeple de hamileler, özellikle kahvaltıda ve akşam yemeğinden önce 2 -3 tane ceviz tüketmeliler.

Ceviz, gebelikte kanserden korur!

Cevizin içinde bulunan zengin antioksidanlar, vitaminler, mineraller kadınlarda hamilelik sürecinde hücre yenilenmesini sağlar ve hücreleri güçlendirir. Bu bakımdan da hücre hasarından, deformasyonundan kaynaklanabilecek kanser vakalarını büyük oranda önler. Kansere sebep olan etkenlerin en önemlisi vücuttaki serbest radikallerdir ve bunlar tüm vücut sağlığına zarar verir. Serbest radikallerin en güçlü savaşçısı da antioksidanlardır. Vücuttaki  kronik oksidasif stres, serbest radikallerin artmasına ve kansere yol açmasına sebep olmaktadır. Fakat gebelikte ya da normal dönemlerde günde sadece 3 – 4 adet ceviz tüketerek bu stresi oluşturan etkenleri ortadan kaldırmak mümkün olabilir. Bunun yanında gebelikte oldukça tehlikeli olan göğüs kanseri de düzenli olarak ceviz tüketerek önlenebilir.

Gebelikte kas ve kemik yıkımı cevizle önlenebilir!

Gebelik döneminde kadınların en sıklıkla yaşadıkları problemlerden birisi mineral ve kalsiyum kaybından dolayı dişlerin, tırnakların, kemiklerin zayıflaması, güçsüzleşmesidir. Bu süreçte anne adayının yaşayacağı mineral kaybı ciddi anlamda kemik yıkımına sebep oluyor. Ancak bu dönemde hızla kaybedilen mineraller, düzenli olarak ceviz tüketimiyle kazanılabilmektedir. Bu sayede hem bebeğin kas ve iskelet gelişimi desteklenir hem de anne adayının en az hasarla, en az kayıpla bu süreci atlatması sağlanabilir.

Gebelikte ceviz tüketimi fazla kilo alımını önler!

Gebeliğin anne adayları için en zor tarafı kısa sürede en az 10 – 12 kilo alınıyor olmasıdır. Bu kilo aralığı gebelik için normal olmakla birlikte bazı kadınların aldığı kilo 30’a kadar çıkabiliyor ve bu durum da anne adayının fiziksel, ruhsal, duygusal açıdan olumsuz etkiliyor. Bunu önlemek için gebelik döneminde karbonhidrat, nişasta gibi boş kalori içeren besinler değil, protein, vitamin, mineral bakımından zengin beslenmek önerilir. Bu sayede hem kaliteli beslenmiş hem de gereksiz kilo kaybı önlenmiş olur. İşte bu mantıkla hamilelikte cevizin anne adayına kazandırdığı en önemli faydalardan birisi kesinlikle uzun süre tok tutarak gereksiz açlık krizlerini önlüyor, fazla kilo alımına izin vermiyor olmasıdır. Bu bakımdan anne adayı günde 4 taneyi geçmemek şartıyla ara öğün olarak ceviz ve ceviz içeren atıştırmalıklar tüketirse sağlıklı ve besleyici bir seçim yapmış olacak, gereksiz kilo alımının da önüne geçecektir.

Hamilelikte ceviz zihinsel fonksiyonları güçlendirir!

Gebelikte anne adayı vücudunda gerekli olan pek çok besin maddesinin yokluğunu çekebilir. Zira tükettiği besin maddelerini bebeğiyle paylaşıyor. Bu durum kadının hem fiziksel hem de zihinsel fonksiyonlarını yavaşlatır ve olumsuz etkiler. Bundan dolayı da gebelikte konsantrasyon bozuklukları, dalgınlık ve unutkanlık gibi problemler sıklıkla yaşanır. Ancak düzenli olarak ceviz tüketimi zihni canlı ve dinç tutar, hafızayı güçlendirir. Zira günde 3 ceviz günlük ihtiyaç duyulan vitamin, mineral, protein ve lif ihtiyacının önemli bir bölümü karşılanır.

 

Write A Comment