Bizim beslenme kültürümüzde çok fazla yer bulan hardal, sağlık açısından faydaları olduğu bilinen bir besin maddesidir.

Hardal tohumlarının özü çıkarılarak elde edilen yağ ise hardal yağıdır ve yine pek çok alanda sağlığımıza yararları vardır. Tohumlardan elde edilen hardal yağı, aslında uçucu yağ, yağlı bitkisel yağ ve soya yağı gibi üç çeşit yağ içerir. Bunlardan yağlı bitkisel yağ daha keskindir ve tohumlardan yapılır. Uçucu yağ uçurulup yoğunlaştırılarak (distilasyon ile) elde edilir. Saf hardal yağı ise, sinüsün ajitasyonunu sağlayabilen çok güçlü bir aromaya sahiptir. Bazı batılı ülkelerde bu yağın tüketimini engellemekle birlikte, Hindistan gibi güney Asya ülkelerde yemek pişirirken yaygın olarak kullanılmaktadır.

Hardal yağı en değerli ve sağlıklı bitkisel yağlardan birisi olarak kabul edilir. Çünkü içeriğinde zengin Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri, E Vitamini ve antioksidanlar bulunmaktadır. Bu bakımdan çok farklı alanlarda iyileştirici ve tıbbi özellikler sunar.

Sindirim sisteminin fonksiyonlarını düzenler!

Hardal yağı metabolizma için çok güçlü bir uyarıcıdır. Dolaşımı, sindirim ve boşaltımı teşvik etme özelliğine sahiptir. Hardal yağı, masaj amaçlı harici olarak kullanıldığında dolaşım sistemini çok iyi şekilde uyarır. Masajdan hemen sonrasında cilde kırmızı rengi vermesiyle etkisi fark edilir. Bununla birlikte hardal yağı dalak ve karaciğerden mide suları ve safra salgılamasını uyararak sindirimi uyarır. Ayrıca boşaltım sistemi de bu yağla uyarılabilmektedir. Çünkü hardal yağı bağırsakların hareketlerini sindirime yararlı olarak destekler.

Kardiyovasküler sağlığa iyi gelir!

Hardal yağının içinde; tekli doymamış, çoklu doymamış yağlar, Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri bolca bulunmaktadır. Bu faydalı asitler, vücutta iyi kolesterolü artırarak kötü kolesterolü düşürür ve böylece kolesterol seviyelerini dengeler. Sağlıklı ve kontrollü bir kolesterol de kardiyovasküler hastalık riskinin en aza indirilebilmesi demektir. Bu bakımdan hardal yağı; tereyağı, peynir vs. gibi doymuş yağlar için iyi bir alternatif oluşturur.

Kanser karşıtıdır!

Günümüzde sıklıkla tüketilen pek çok yağın kansere yol açtığı düşünüldüğünde hardal yağı kanser karşıtı oluşuyla çok daha değerli hale gelmektedir. Zira hardal yağı, kanserojen olmayan özellikleri nedeniyle bilinir. Ayrıca kanserli tümörlerin oluşumunu önleyen glukozinolat adı verilen bir maddeyi de bolca içermektedir. Fiton besinler, bağırsak ve mide kanserlerine karşı koruma sağlamaya yardımcı olur.

Bakterilerle mücadele eder!

Hardal yağı anti bakteriyel özellikleriyle tanınmaktadır. Çünkü glukozinolat açısından zengin olduğundan vücutta mikrobik bir oluşuma izin vermez. Böylece de hardal yağı; bakteri, mantar ve diğer ölümcül mikropların oluşumunu ve büyümesini önler. Düzenli olarak tüketildiğinde idrar yollarında, kolonlarda, bağırsaklarda ve sindirim sisteminin diğer kısımlarında bakteri enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olur. Bununla birlikte hardal yağı; öksürük ve soğuk algınlığında bakteri enfeksiyonlarıyla karşı savaşır. Ayrıca cilde topikal olarak uygulandığında bakteri enfeksiyonlarının oluşumunu önler.

Astım tedavisini destekleyebilir!

Hardal yağı, çok uzun yıllar boyu astım ve sinüzit için doğal bir tedavi maddesi olarak kullanılmıştır. Astım atağı sırasında göğüsün üzeri hardal yağı ile masaj yapmak akciğerlere giden hava akışını geliştirir ve daha kolay nefes alınmasına yardımcı olur. Hatta astım hastalarına şikayetlerin azalması için 1 tatlı kaşığı hardal yağı ile şeker ya da balın karıştırılarak her gün tüketmeleri önerilir.

Ağrı dindirici özelliktedir!

Hardal yağının anti inflamatuar özellikleri bilinmektedir. Bu sebeple de hardal yağı ile yapılan masaj, romatizmal ve artritik ağrılardan kurtulmaya yardımcı olabilir. Ayrıca burkulmuş ayak bilekleri ve diğer eklem ağrılarını hafifletmek için de hardal yağı ile masaj önerilir. Zira hardal yağında bulunan selenyum adı verilen eser mineral eklem ve ciltte oluşan iltihaplanmayı ve dolayısıyla da ağrıları hafifletir.

Mantarla mücadele eder!

Hardal yağı, allil isotiosiyanat adı verilen bir maddeye sahiptir ve bu madde sayesinde mantar oluşumunu engelleyebilir ve var olan mantarı da yok eder. Bu bakımdan hardal yağı mantarların neden olduğu döküntüleri ve diğer cilt enfeksiyonlarını tedavi etmeye yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir!

Hardal yağının içinde bulunan manganez ve bakır gibi unsurlar bağışıklık sistemini güçlendirici etki gösterir. Bu bağlamda hardal yağı, vücudun hastalıklarla daha fazla mücadele yeteneğini kazanmasına destek olur.

Kilo vermeye yardımcı olur!

Hardal yağı, insan metabolizmasını hızlandıran B kompleks vitaminler olan; niasin, Riboflavin, folatlar, tiamin içeren elementler taşımaktadır. Bunlar sayesinde metabolizma hızlanır ve kilo verme süreci daha kolay hale gelir.

Cilt sağlığını korur!

Hardal yağının ağrı dindirici özelliği dolayısıyla bir masaj yağı olarak kullanılışı çok yaygındır. Bu yağ cildi UV ışınlarına karşı korur ve cildin yaşlanma görünümüyle mücadele ederken tıpkı bir güneş kremi gibi etki gösterir. Özellikle içerisindeki E vitamini cildin beslenmesinde, iyileşmesinde ve onarılmasında çok etkilidir.

Saç sağlığını destekler!

Hardal yağı tıpkı cilt sağlığını koruduğu gibi saç derisinin de sağlığını destekler. Özellikle sahip olduğu anti bakteriyel ve mantar önleyici özellikler sayesinde kafa derisinde oluşan enfeksiyonları giderir ve kepeği temizlemektedir. Bu sayede saç büyümesini teşvik eder, saçların erken beyazlamasını ve dökülmesini önler.

Dudak sağlığına iyi gelir!

Sık sık kuruyan, çatlayan dudaklar için hardal yağı tıpkı bir balsam görevi görür. Hardal yağı dudaklar için doğal bir besleyici ve nemlendiricidir.

Ağız ve diş sağlığını korur!

Hardal yağı vücudun her bir bölgesi için tıpkı bir ilaç gibi çalışır. Cilt ve saç sağlığına faydalı olduğu gibi diş ve ağız sağlığını da destekler. Özellikle dişleri normal diş macunu ile fırçaladıktan sonra birkaç damla limonsuyu ve bir miktar tuz ile karıştırılmış hardal yağını dişlere uygulamak önerilir. Bu karışımı 5 dakika kadar dişlerde beklettikten sonra ağız içini su ile yıkamak yeterlidir. Düzenli uygulama dişler daha parlak ve daha sağlıklı hale gelecek, ağız içi bakteriler ve mikroplardan arınacaktır.

Hardal yağı tüketecek ve kullanacak olanlara öneriler

  • Hardal yağı yukarıda sayılan pek çok alanda sağlığımıza katkı sağlamaktadır. Ancak herkes farklıdır ve herkesin bünyesi her ürüne farklı şekilde tepki verir. Bu bakımdan hardal yağı gibi yeni bir ürün ya da besin denerken öncelikle çok küçük bir doz kullanmakta fayda var. Zira vücudun nasıl tepki vereceğini test etmek gerekir.
  • Hardal yağının topikal olarak uygulanmasının öncesinde cilde bir tahriş testi uygulamak doğru olacaktır. Yani öncelikle cilde çok küçük miktar yağ uygulayıp sonucunu bekleyip görmek önemlidir. Hardal yağı ciltte bir reaksiyon yaratıyorsa (kızarıklık, kaşıntı veya döküntü) kullanımını durdurmak, hatta bir sağlık kuruluşuna gitmek doğru olur.
  • Erusik asit ve alfa-linolenik asit açısından zengin olan hardal yağının tüketilmesi ne kadar güvenli kabul edilse de önerilen doz aşılmamalıdır. Çünkü yanlış kullanıldığında toksik olabilir ve kalbi olumsuz etkiler.
  • Hardal yağının düşük riskiyle bağlantılı olduğuna dair görüşler bulunmaktadır. Bu bakımdan hamilelik döneminde hardal yağının tüketilmesi, kullanılması önerilmez.
  • Bebekler, küçük çocuklar ve yaşlılarda hardal yağı kullanımı sakıncalar yaratabilir.
  • Her hangi bir hastalığı olan, bu hastalık için tedavi gören kişiler hardal yağı kullanımından önce mutlaka doktora danışmalılar.

 

Write A Comment