Ne elma, armut, portakal gibi her mevsim bulunan, her evde tüketilen bir meyvedir, ne de çok sayıda kişinin “en sevdiği” meyvedir. Ancak bir tane yiyip tadına bakmakla vazgeçilemeyecek kadar lezzetli bir meyvedir hünnap. Çok nadiren aklımıza gelir de “birkaç tane hünnap olsa da yesek” deriz. Fakat faydalarını biliyor olsaydık bundan daha fazla önemseyeceğimize ve evimize mutlaka almaya özen göstereceğimize eminim. İşte bunun için hünnabın faydalarından bahsetmek, onu daha sık tüketilen bir meyve haline getirmeye katkı sağlamak isteriz. Çünkü özellikle ülkemizde hünnap, bizce hak ettiği yeri almış değil.

Hünnap hem düşük kalorili hem de yüksek enerji veren bir besin kaynağıdır. Hünnabın tüketim tarihi neredeyse insanlık tarihi kadar eski sayılabilir. Özellikle Çin’de çok eski çağlardan bu yana hünnap, alternatif tıp aracı olarak kullanılmaktadır. Çin’in ardından Aysa ülkelerinde tüketimi yaygınlaşan, alternatif tıbba destek için tüketilen hünnabın bizim topraklarımıza gelişi o kadar da eskiye dayanmıyor.

Hünnap; içerdiği besin maddeleriyle çok etkili bir enerji kaynağıdır. Küçücük hünnabın tüm vücut sağlığımıza sayısız faydası bulunmaktadır. Neredeyse varlığı bile fark edilmeyecek kadar ince kabuğuyla birlikte tüketilen hünnap, çok kolay hazmedilebilen, yer yemez de enerji veren bir meyvedir. Hünnap hem kuru hem de ham olarak tüketilebiliyor olsa da, kuru üzüme benzeyen hünnap kurusu yerine, meyvenin ham hali, taze hali çok daha lezzetli ve çekici.

Peki, hünnabı neden mi çok çok tüketmeliyiz? Çünkü hünnap, bol miktarda A ve C vitamini içeriyor. Bununla birlikte hünnap tam bir kalsiyum, magnezyum, fosfor ve özellikle potasyum deposudur. Hal böyle olunca da hünnabın içerdiği bu faydalı öğeler tüm vücut sağlığımızı desteklemektedir.

Ülkemizde çok az rastladığımız, daha çok Ege, Akdeniz civarında görülen ve sık tüketilen hünnap, sağlığımızın ve gün boyu dinç, enerjik kalmamızın anahtarıdır. Hünnap özellikle doğal besinlerde bulabileceğimiz en kaliteli potasyum kaynağı olması bakımından önemlidir ve kalbimizin de dostudur. Ayrıca zengin besin içeriği ve etkili bir antioksidan olmasından dolayı  da çok geniş bir yelpazede sağlığımıza katkı sağlamaktadır.

Kanseri önleyicidir!

Hünnap, çok etkili bir antioksidan olduğu için vücutta kanserli hücre oluşumunu önler. Bir de bu antioksidanlar sayesinde kanserli hücrelerin etkisini azaltabilir. Hünnabın faydalarına dair yapılan çalışmalarda bu meyvenin kanser karşıtı özelliği görülmüş ve özellikle de Çin’de  çok yaygın olarak kanser vakarına engel olduğu saptanmıştır.

Kilo vermeyi kolaylaştırır!

Kilo vermek istiyorsak düşük kalorili, yüksek proteinli, vitaminli, mineralli beslenmek durumundayız. Bu sayede hem gün içinde enerjimiz düşmez, yorgun, halsiz olmayız, hem aç kalıp kalorili atıştırmalıklara saldırmayız hem de vücudun yağ depolamasına engel olabiliriz. İşte bu bağlamda hünnap düşük kalorili ve bolca da enerji veren bir besin kaynağıdır. Bu sebeple de zayıflamak isteyenlere önerilen meyvelerden birisi de hünnaptır. Özellikle çok yüksek efor, enerji harcayan sporcular tarafından hünnabın tüketilmesi önerilmekte. Zira hünnap, kaybedilen enerjiyi doğal yoldan kazandırabilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir!

Hünnap, A ve C vitaminleri ve potasyum bakımından çok zengin olduğu için bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar. Bu bakımdan özellikle kış aylarında yaşanan öksürük, soğuk algınlığı gibi hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde kullanılabilir hünnap tüketilebilir.

Sinir sisteminin sağlığını korur!

Hünnabın, sinir sisteminin sağlığına, sinirleri yatıştırmaya direkt olarak katkı sağladığı bilinmektedir. Bolca değerli element içeren hünnap, yaygın olarak stresle mücadelede kullanılır, bununla birlikte antidepresan özelliği sayesinde stresi azaltır.

Antioksidanlarla doludur!

Doğal pek çok besin antioksidan içerir. Ancak hünnap, diğerlerinden çok daha fazla miktarda antioksdian barındırmaktadır. Bunun bir sonucu olarak da tüm vücudu korur ve hastalıkları da önler. Antioksidan özelliği sayesinde serbest radikalleri vücuttan atan hünnap, hastalıklara karşı vücudun direncini de artırır. Bu bakımdan özellikle karaciğerde meydana gelen hasarları ve kanserli hücre oluşumunu önler.

Cilt sağlığı için çok faydalıdır!

Hünnap hem etkili bir antioksidan olduğundan hem de çok sayıda vitamin ve mineral içerdiğinden cilt ve saç sağlığı açısından önemlidir. Besleyici değeri sayesinde cilt hastalıklarına neden olan unsurlar hünnap tüketimiyle ortadan kaldırılabilir. Bu bağlamda hünnap Çin’de yaygın olarak güneş yanıklarına, kızarıklıklara ve daha pek çok cilt hastalıklarına karşı kullanılmaktadır. Bir de kuru ciltlerin tedavisinde çok etkili olabilir.

Sindirim sistemini destekler!

Doğal beslenmek, her zaman her tür sağlık sorununa karşı bünyeyi, metabolizmayı korumak demektir. Bu bağlamda yukarıda bahsettiğimiz besleyici içerikleri sayesinde hünnap, sindirim sistemi sağlığını da korur. Sindirim organlarını, mide ve bağırsağın sağlığını ve fonksiyonlarını destekleyen hünnap, özellikle kabızlık sorunlarına karşı kısa sürede olumlu sonuçlar verir. Hünnap, hazmı kolaylaştırır ve bağırsak hareketlerini hızlandırır.

Yüksek enerji kaynağıdır!

Genellikle enerjisi yüksek olan besinlerin, kalorisi de yüksek olur. Bu bakımdan bu besinleri fazla tüketmek aşırı kilo alımına sebep olabilir. Ancak hünnap; yüksek enerji oranının yanında düşük kalorisi ile diğer besinlerden ayrılmaktadır. Çok yorucu iş gününün ya da yoğun bir antrenmanın ardından kaybedilen enerjiyi hızla geri kazanmak için birkaç tane hünnap yemek yeterli olabilir.

Diş, kemik ve kas sağlığının koruyucusudur!

Güçlü ve sağlıklı dişler, kemikler ve kaslar için beslenme programından kalsiyum, magnezyum ve fosforu eksik etmemek gerekiyor. İşte bu nadir bulunan meyve olan hünnap, tüm bunlarla dişler, kemikleri ve kasları güçlendirici özelliktedir.

Kan dolaşımını düzenler!

Hünnap, diğer meyvelerde çok sık bulunmayan niasini içinde bolca barındırmaktadır. İşte bu sebeple de kan dolaşımının düzenlenmesi için çok faydalı bir meyvedir.

Kalbi korur!

Hünnap, potasyum bakımından çok zengindir ve kalp sağlığımız için olmazsa olmaz maddelerden birisi kesinlikle potasyumdur. Potasyum içeren besinleri tüketen kişilerin kalp krizi, felç gibi sağlık sorunları riskinin de düşük olduğunun altını çizmekte fayda var.

Kan yapımını hızlandırır!

Uzmanlar, hünnabın anemi hastalığına iyi gelebileceğini, kansızlığı giderebileceğini belirtiyorlar. Hünnap, damarlarda oksijen taşıyan kan hücrelerinin sağlığını koruyor, serbest radikallerin hücrelere zarar vermesini engelleyebiliyor. Bu sayede bünyede kan yapımı hızlanıyor ve kansızlık önlenebiliyor.

Hünnap tüketecek olanlara öneriler

  • Hünnap, her yaştan bireyin tüketebileceği çok faydalı ve önemli bir meyvedir. Ancak yüksek enerji değeri ve sindirim sisteminin fonksiyonlarını hızlandırıcı özelliği sebebiyle fazla tüketilmemesinde fayda var.
  • Hamilelik ve emzirme döneminde hünnap tüketiminin ya da günde 2 -3 tane hünnaptan fazlasının tüketiminin ne kadar güvenliği olduğu konusunda yeterli veri bulunmamaktadır. Bu bakımdan hamilelik ve emzirme dönemlerinde hünnap yemeden önce doktora danışmak önerilir.
  • Bazı kişilerde hünnap kısa süreli alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Böyle bir durumda hem bu meyvenin tüketimi durdurulmalı hem de vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.
  • Hünnap yukarıda sayılan pek çok faydayı bünyesinde barındırmaktadır. Ancak bu faydaları eksiksiz alabilmek için öncelikle hünnabı taze olarak tüketmekte fayda var. Elbette ki kurutulmuş hünnap da faydalıdır. Ancak nasıl, hangi koşullarda kurutulduğu bilinmeyen bu meyveler çoğu kez hem besin değerlerini kaybetmekte hem de faydaları azalmaktadır.

 

Write A Comment