İncir, nasıl bir meyvedir ki, neredeyse tüm dünyada bilinir, tüketim tarihi insanlık tarihi kadar eskidir ve sevenleri çok severken, bazıları ise bir kez bile tadına bakamaz.  Yaz ayları geldiğinde ülkemizdeki tüm pazarlarda, marketlerde, sokak kenarlarında bolca görülen incir, özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde çok fazla yetiştiriliyor.

İncirin tabiri caiz ise bal gibi tadının yanında içerdiği antioksidanlar, lif, vitamin ve mineraller de bu meyveyi vazgeçilmez hale getiriyor. Yaz mevsiminde taze incir, 4 mevsim boyunca da kuru inciri yemeye doyamıyoruz. Ancak tarih boyunca incirle ilgili sayısız araştırma yapılmış ve bu araştırmaların sonuçları incirin aslında daha da çok tüketilmesi gerekliliğini ortaya koymuştur. Çünkü sodyum, magnezyum, demir, kalsiyum, potasyum açısından çok zengin olan incir; A, B2, B3, B6, C, E ve K vitaminlerinin de çok kaliteli bir kaynağıdır. Sayısız değerli elementi bünyesinde barındıran incir, yağ bakımından da çok fakir olduğu için kesinlikle kalp ve mide dostu bir besin olarak bilinmektedir.

Biraz da sayısal verilerle anlatalım dersek 100 gram incir yaklaşık olarak; 74 kalori, 19,18 gram karbonhidrat, 0,75 gram protein, 0,3 gram yağ, 1 miligram sodyum, 232 miligram potasyum, 35 miligram kalsiyum, 142 IU A vitamini, 2 miligram C vitamini, 0,37 miligram demir içeriyor.

Peki, saymakla bitiremediğimiz bu faydaların yanında incirle ilgili bir uyarı yok mu diye sorarsanız, elbette var! İncirin günde 2 taneden fazla tüketilmesi önerilmiyor. Zira fazla tüketildiğinde kilo alımına sebep oluyor.

Kemikleri güçlendirir!

Kalsiyum ve K vitamini açısından zengin olan incir, kemik, kas ve iskelet sisteminin dostudur. Yaz, kış düzenli olarak günde 1-2 tane incir tüketerek kemik dokularını güçlendirmek, deformasyonları, incelmeleri, kırılmaları ise önlemek mümkün olabilir. Her yaştaki kişiye incir tüketimi önerilmekle birlikte özellikle kas ve kemik gelişimi için gelişme çağındaki çocuklara ve kemik yıkımı başlayan ileri yaştakilere incir tüketimi tavsiye ediliyor.

Kalbi korur!

Kalp dostu bir beslenme demek, lif ve potasyum bakımından zengin beslenme programı uygulamak demektir. Hem lif içeriği hem de potasyum içeriği yüksek olan incir de, kalp sağlığını korumaktadır. Özellikle yüksek oranda potasyum içeriği sayesinde yüksek tansiyon sorunu önlenir, yüksek tansiyondan kaynaklanan kalp hastalıklarının oluşumu engellenir.

Yüksek tansiyonu düşürür!

Potasyum bakımından zayıf beslenen kişilerde yüksek tansiyon ve bundan kaynaklı kalp ve damar rahatsızlıkları sıklıkla görülür. İncir ise bolca potasyum içerdiği için özellikle tansiyon sorunu yaşayanlara günde 1 -2 tane önerilmektedir.

Vücudu zararlı maddelerden arındırır!

Vücutta doğal bir antibiyotik görevi gören incir, vücudu zararlı ve fazla maddelerden arındırmaktadır. Yazın taze, kışın kuru olarak tüketilen incir; özellikle bağırsaklar, mide ve kandaki zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Bu bakımdan sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlayarak sindirim kaynaklı rahatsızlıkları da önler. Ayrıca kanın ve pek çok organın zararlı maddelerden arındırılması sindirim, solunum ve sinir sistemi sorunları için de önleyici bir özellik gösterir. .

Sindirim sistemini güçlendirir, sindirim sistemi sorunlarını önler!

Sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıkların ortaya çıkmasının ve çağımızın hastalığı olan aşırı şişmanlık durumunun oluşmasının en önemli sebebi kişilerin lif açısından yoksun beslenmeleridir. Ancak incir gibi bolca lif içeren besinlilerin tüketilmesi durumunda sindirim sistemi çok daha hızlı çalışır ve hazımsızlık sorunları ortadan kalkar, vücutta fazladan yağ depolanması gibi bir problem yaşanmaz. Lifli gıdalarla beslenen kişiler, daha az besinle doyar, doyduktan sonra uzun süre tok kalır, sağlıksız atıştırmalıklara yönelmez. Bununla birlikte düzenli olarak incir tüketen kişilerin sindirim sistemi daha doğru çalıştığı için kabızlık, hazımsızlık, gaz gibi sindirim sorunları da önlenebilir yaşanmaz.

Mide dostudur!

Sağlıklı bir mide demek, öncelikle sindirimin doğru şekilde gerçekleşmesi demektir. İncir de içerdiği liflerle sindirim sisteminin tam fonksiyonla çalışmasını, atıkların vücuttan kolayca atılmasını sağlar. İncirin içerdiği lifler midenin temizlenmesi, güçlenmesini sağlarken, ülser hastalığının da önlenmesine yardımcı olur.

Cilt sağlığını korur!

Antioksidan içeriği zengin olan besinlerle beslenmek kesinlikle tüm organların, hücrelerin sağlığını korumaktadır. Çünkü antioksidanlar, vücudumuza giren yıkıcı, yaşlandırıcı, deforme edici serbest radikalleri etkisiz hale getirir. İncirin de antioksidanlar bakımından zengin olduğu için; düzenli olarak incir tüketiminde cildimizi yaşlandıran, hasar görmesine sebep olan temel etkenler olan, hücreleri zayıflatan, öldüren serbest radikalleri de yok etmiş oluruz. İçindeki antioksidanlar sayesinde incir; cilt hücrelerinin hasar görmesini önler ve cilt yaşlanmasını, var olan cilt kursularının daha kısa sürede onarılmasını sağlar.

İşte bu faydalarından dolayı hem taze ve kuru incir tüketilmesi hem de taze incirle cilde bakım yapılması önerilir. Taze inciri ikiye bölüp cilde sürmek ya da taze incirin kabuğunu soyup ezip cilde sürmek; cildi besler, temizler, akne oluşumunu önler. Bu şekilde hem var olan cilt sorunları tedavi edilebilir hem de yeni cilt sorunlarının önüne geçilebilir.

Saçları güçlendirir!

Artık hepimiz biliyoruz ki, cildi besleyen, güçlendiren tüm ürünler kafa derisi ve saçlar için de aynı oranda faydalıdır. İncirin içinde bulunan C vitamini, magnezyum ve diğer mineraller de saçın doğal sağlığının korunmasına yardımcı olur. Bunun için düzenli olarak günde bir tane kuru ya da taze incir tüketilmesi önerilir.

Ağrıları hafifletir!

İncir içerdiği vitaminler, mineraller ve antioksidanlarla bağışıklık sistemi güçlendirmekte, başta boğaz olmak üzere, tüm vücutta ağrı oluşumunu önlemektedir. Özellikle kış aylarında ortaya çıkan mevsimsel hastalıkların bünyeyi güçsüzleştirmesi sonucu hissedilen ağrılar için günde bir tane incir yemek en doğal ağrı kesici olacaktır. Bu tür mevsimsel rahatsızlıklardan kaynaklanan ağrılarda 1 tane kuru inciri 4-5 küçük parçaya bölüp 1 su bardağı ılık suyun içinde atıp 10- 15 dakika bekletmek gerekiyor. Sonrasında içine 1 tatlı kaşığı da doğal bal ekleyip içmek başat boğaz ağrıları olmak üzere, tüm vücutta hissedilen ağrılarını dindirilmesine yardımcı olur.

Hamile kalmayı kolaylaştırıcı incir kürü

İncirin kadınlarda gebe kalma yetisini artırdığına dair bilimsel veriler bulunmaktadır. Gebe kalma şansını artırmak isteyen kadınların 10 -15 tane kuru inciri ortadan ikiye bölüp ocakta kaynamakta olan suyun içine atsınlar. İncirler 15 -20 dakika piştikten, haşlandıktan sonra ateş kapatılsın ve yaklaşık bir 10 dakika suyun içinde kalsın. Ardından incirin suyu süzülüp sabahları aç karnına 1 bardak içilsin.  Bu kürün 22 -23 gün uygulanması, sonrasında bir hafta ara verip 1 hafta sonra yeniden uygulanması önerilir.

İncir tüketecek olanlara faydalı öneriler!

  • Yukarıda incirin onlarca faydasından bahsettik. Bu faydaların alınabilmesi için incirin yeterli miktarda ve dozunda tüketilmesi gerekiyor. Ancak sürekli olarak günde 2 taneden fazla tüketilen incir, içeriğindeki şeker dolayısıyla kilo alınmasına sebep olabilir. Özellikle de meyveler kuruduğunda içindeki şeker daha yoğun olarak ortaya çıktığından kuru incirin günde 2 taneden fazla tüketmemek öneriliyor.
  • Bilinen her hangi bir hastalığı olan ve bu hastalığın tedavisi olarak ilaç kullanan kişiler incir tüketiminden önce doktora danışmalılar.
  • Şeker hastalarına incir tüketimi konusu biraz sıkıntılıdır. Bu bakımdan şeker hastaları günde 1 taneden fazla incir tüketmemesi yararına olur. Yine bu konuda da doktora danışmak gerekiyor.
  • Obez kişiler, aşırı kilolu olanlar ve kilo verme amaçlı diyet uygulayanlar için incir riskli bir meyvedir. Hem kilo verip hem de incirin bu sayısız faydasını almak isteyenler günde 1 taneden fazla incir tüketmemeliler.

Write A Comment