Jojoba yağı, güney Arizona, güney California ve kuzeybatı Meksika’ya özgü bir çalı olan Simmondsia chinensis (jojoba) bitkisinin tohumundan gelen sıvıdır. Adı jojoba yağı olsa da; aslında bir sıvı bitki mumudur ve halk arasında bir takım rahatsızlıklar için kullanılmıştır. Yerli Amerikalılar halen yaraları ve çürükleri tedavi etmek için jojoba yağı kullanıyorlar.

Bugün; sivilce, sedef hastalığı, güneş yanığı ve çatlamış cildi tedavi etmek için sıklıkla kullanılır. Kellikle uğraşan insanlar tarafından da kullanılır, çünkü saçların yeniden büyümesini teşvik eder. Jojoba yumuşatıcı olduğundan, cildi yatıştırır ve kıl foliküllerini açar. Birçok kişi jojoba yağını, cilt ve saç için kullanılan uçucu yağların kullanıldığı bir taşıyıcı yağ olarak biliyor ancak aslında etkili bir cilt nemlendiricisi ve şifacıdır.

Jojoba Yağı Cildi Nemlendirir

Sebase bezlerimiz sebum adı verilen yağlı veya mumlu bir maddeyi salgılayan mikroskopik bezlerdir. Sebumun dokusu ve kullanımı jojoba yağı ile çok benzerdir ve yaşlandıkça yağ bezlerimiz daha az sebum üretir, bu yüzden yaşlandıkça cilt ve saçlar kuruyor. Bu da kepek veya kaşıntılı kafa derisine neden olabilir.

Jojoba yağının olayı, sebum rolünü oynaması ve bedenimizin doğal olarak sebum yapmayı bırakması durumunda cildimizi ve saçlarımızı nemlendirir olmasıdır. Öte yandan ergenlik döneminde veya hormon düzeyleri yüksek olduğunda sebum; çok fazla yağlı cilt ve akne ile sonuçlanabilir. Jojoba yağı, yapışkanlık hissini veya fazla yağı da giderir; yağ seviyenizi dengede tutar. Bu, egzama için güçlü bir doğal tedavidir. Akne ve diğer kuru cilt koşulları için de uygundur.

Jojoba yağı yumuşatıcıdır yani cildimizi nemlendirir ve tahrişleri veya pullanmayı önler. Kuru cilt, cildin üst katmanında oluşan bir su kaybından kaynaklanır. Jojoba yağı cildin üst kısmında, cildin suyunu tutan yağlı bir tabaka oluşturarak çalışır. Yüz, boyun, eller, ayaklar ve saçlarınızda etkilidir, vücudunuzun herhangi bir yerinde kullanabilirsiniz, çünkü tamamen doğaldır ve alerjik reaksiyona neden olan hiçbir kimyasal madde içermez.

 

Doğal Makyaj Temizleyicidir

Yüzünüzde jojoba yağı kullanmak çok güvenlidir. Aslında, cildinize iyi gelir. Jojoba yağı, kimyasal maddeler içeren makyaj temizleyicileri kullanmak yerine kullanabileceğiniz; yüzünüzdeki kir, makyaj ve bakterileri ortadan kaldıran doğal bir araçtır. Göz makyajını temizlemek için bile güvenlidir ve hipoalerjeniktir.

 

Tıraş Sonrası Tahrişi Önler

Artık tıraş sonrası losyonu veya kremi kullanmak zorunda değilsiniz; bunun yerine, jojoba yağının mumlu dokusu, kesikler ve tıraş bıçağı tahrişi gibi sorunları ortadan kaldırır. Artı, gözeneklerinizi tıkayan kimyasallar içeren bazı tıraş kremleri gibi değildir, jojoba yağı yüzde yüz doğaldır ve sağlıklı bir cildi teşvik eder. Tıraş öncesinde kullanılırsa pürüzsüz bir yüzey oluşturur ve tahrişi önler. Tıraş öncesi jojoba yağı uygulamayı deneyin ve daha sonra cildinizi nemlendirmek için tıraş sonra da uygulayın ve farkı kendiniz görebilirsiniz.

 

Cilt Sağlığını İyileştirir

Her ne kadar bir yağ olsa da jojoba yağı, komodojenik değildir; gözenekleri tıkamaz. Genelde cildimize sürülen yağın parlamaya ve akneye neden olduğunu düşünürüz fakat jojoba yağı bir koruyucu ve temizleyici olarak çalışır. Jojoba yağı, zararlı bakteri gelişimiyle savaşan iyot bakımından zengindir. Jojoba yağında bulunan antioksidanlar ince çizgileri, kırışıklıkları yatıştırır ve diğer yaşlanma belirtilerini yavaşlatır.

Jojoba yağı, İtalya’daki Çevre ve Hayat Bilimleri Bölümü’nde yapılan bir çalışmada da belirtildiği gibi, yara iyileştirme sürecini hızlandırabilir. Sonuçlar, jojoba yağının yara kapanmalarını hızlandırdığını ve kolajen sentezini uyardığını kanıtladı; çalışma jojoba yağının cilde kullanıldığında son derece düşük toksik etkilere sahip olduğunu kaydetti.

Almanya’da yürütülen 2012 tarihli bir araştırma jojoba yağının; cilt lezyonlarını azaltma ve haftada iki ila üç kez yüzlerine jojoba yağı ile kil maskeleri uygulayan 194 katılımcı için genel cilt durumunu iyileştirme yeteneğini inceledi. Katılımcıların yüzde 54’ü jojoba yağı kullanıldıktan altı hafta sonra deri lezyonlarının önemli ölçüde azaldığını bildirdi.

Saç Sağlığını Geliştiriyor

Jojoba yağı nem verir ve saçlarınızın dokusunu iyileştirir; aynı zamanda kuru kafa derisini tedavi eder ve kepekten kurtarır. Saçınızı yumuşatmak ve parlatmak için jojoba yağı kullanabilirsiniz, ayrıca doğal olarak elektriklenme etkisini ortadan kaldırır. Bu, saçlarınızı daha kuru ve gevşek hale getiren tehlikeli kimyasallarla dolu krem veya saç ürünleri kullanmaktan çok daha iyi bir seçenektir. Saçınızı temizlemek için fırçanıza veya doğrudan saçınıza birkaç damla jojoba yağı ekleyin.

Jojoba yağı, son zamanlarda mantar enfeksiyonu, kıl dönmesi ve hasar gören foliküllere bağlı saç dökülmesi olarak bilinen saçkıran tedavisinde kullanılıyor. Araştırmalar aromaterapinin saç dökülmesinin tedavisinde etkili olduğunu bulmuştur. Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi’nden yapılan bir araştırma, kafa derisine çeşitli esans yağlarının bir kombinasyonu ile masaj yapılmasının saç büyümesini geliştirdiğini buldu. Saç için; jojoba yağı, lavanta yağı, biberiye yağı, kekik yağı ve sedir ağacı esansiyel yağı gibi yağların etkili olduğu kanıtlandı.

Bazı insanlar için cilt tahrişlerine neden olabilen esansiyel yağların jojoba yağı ile karıştırılması etkili olabilir. Araştırmalar, bir çorba kaşığı jojoba yağına 3-6 damla uçucu yağ eklenmesinin; kuru saç foliküllerini tedavi ettiği ve saç dökülmesi tedavisi olarak iş gördüğünü öne sürüyor. Nem geri geldiğinde, kafa derisi daha sağlıklı olur ve saçın büyümesi daha olasıdır.

 

E Vitamini İçerir

E vitamini genel olarak antioksidan bir rol oynar. Cildinizdeki kılcal duvarları güçlendirir ve vücudunuza doğal bir anti-aging besleyiciliği ile nem ve esneklik verir. Çalışmalar, E vitamininin hem vücudunuzdaki hem de cildinizdeki iltihaplanmayı azalttığını ve sağlıklı ve genç görünümünü korumaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Bu antioksidan özellikler ayrıca; sigara dumanına veya güneş ışığındaki ultraviyole ışınlara maruz kalanlar için, cilt kanserine karşı korunmada yararlıdır. E vitamini içeren jojoba yağı,, cildin epidermis tabakası tarafından emilir ve cilt kanserinin önde gelen nedenlerinden biri olan güneş yanığı tedavisinde kullanılabilir. Hücrenin yenilenmesini hızlandırdığı için, aynı zamanda yara izlerini, sivilceleri ve kırışıklıkları tedavi etmek için de kullanılabilir. Ayrıca E vitamini saçları güçlendirir. Bunun nedeni antioksidan ve nemlendirme özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

 

 

Vitamin B Komplekslerini İçerir

B vitaminleri antioksidan olarak da görev yapar ve vücudun serbest radikaller ve hücre hasarlarıyla mücadele etmesine yardımcı olurlar. B vitaminleri cildiniz için ve hormon dengesini doğal tutmak için mükemmeldir. Örneğin vitamin B5 (pantotenik asit), radyasyon terapisindeki cilt reaksiyonlarının tedavisinde yardımcı olur ve yarayı kesip iyileşmeyi hızlandırabilir. Aynı zamanda ciltteki kırışıklıklar ve koyu lekeler gibi erken yaşlanmanın belirtilerini geciktirdiği de biliniyor. B5 vitamini, cildi iyileştirmeye çalışırken enfeksiyon ve bakterilerden arındırır.

 

Mantarlar ve Enfeksiyonlarla Savaşır

Jojoba yağı antifungal ve antienflamatuvar özelliklere sahiptir. Ayak mantarlarını tedavi edebilir ve siğillerden kurtarır. 2005 yılında yapılan bir araştırmada jojoba yağının, fare tırnakları ve kulaklarındaki iltihaplanma belirtilerini azaltabilen etkili bir antienflamatuvar olduğu kanıtlandı. Çalışma ayrıca, jojoba yağı veya jojoba sıvı mumunun yaraların oluşumunu azaltabildiğini ve iyileşme sürecini hızlandırabildiğini buldu.

 

 

Jojoba Yağının Olası Yan Etkileri

 

Jojoba yağı kullanmak çoğu insan için hatta hamile veya emziren kadınlar için bile güvenlidir. Yan etkiler, kızarıklık ve alerjik reaksiyonları içerebilir. Jojoba yağını ağız yoluyla almanız güvenli değildir, çünkü erüksik asit adı verilen, kalp hasarına ve diğer ciddi yan etkilere neden olabilecek bir kimyasal madde içermektedir. Jojoba Yağı, harici topikal kullanım için uygundur.

 

Write A Comment