At kuyruğu olarak da bilinir. Kuş ya da at kuyruğuna benzeyen, ince ve steril, uzun ömürlü bir bitkidir. Tohumlar yerine sporla yetişir. Eski Yunanlılar, Romalılar ve Çin bitki uzmanları, yüzyıllar boyunca sağlık yararları için kırkkilit otu kullanıyorlardı. Sağlık yararlarının yanı sıra, kırkkilit otunun yaprakları; yumuşak ve yeşil rengi sebebiyle boya olarak da kullanıldı, sapları alkollü içki cilalamak için veya ıslık çakmak için de kullanılmıştır.

 

Bununla birlikte, manganez, kalsiyum, demir, flavonoidler, kafeik asit esterleri, saponin, tanin, alkaloidler, yağ asitleri, fitosteroller, glikosidler, fenolik asitler, aknitik asit ve en önemlisi silica içerir. Yonca bitkisine benzer şekilde kırkkilit otu da, diğer birçok bitkide bulunmayan silica içerir ve bu yüzden eşsiz mineralleri emme kabiliyetine sahiptir.

Kırkkilit Otunun Faydaları Nelerdir?

Kırkkilit otu, antienflamatuvar, antibakteriyel, antimikrobiyal, antioksidan, pıhtılaştırıcı, yatıştırıcı, diüretik ve kanama durdurucu etkinlikleriyle bilinir. Doğal olarak eskiden beri, kırılgan kemik, saç, diş ve tırnaklar, tırnaklardaki beyaz lekeler, diş eti iltihabı, bademcik iltihabı, ağız mukoza zarlarının iltihabı, romatizmal bozukluklar, ödem, osteoartrit gibi bir dizi sağlık durumunun tedavisinde kullanılır.

 

Ayrıca; sindirim sistemi rahatsızlıkları, sivilce, yaralar, kaşınma, kızarıklıklar, yanıklar, soğuktan donma, mayasıl, ayak mantarı, çatlamış ve yorgun ayaklar, çıbanlar, mide-bağırsak rahatsızlıkları, ülser, fistül, herpes, dispepsi, gastrointestinal rahatsızlıklar, böbrek taşı, prostat sorunları, hemoroid, kas krampları, tümörler, kırıklar, burkulmalar, burun kanaması ve diğer ağır kanamalar gibi sayısız sağlık sorunu için kullanılır. Tüm bunların yanı sıra kırkkilit otunun vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiği de biliniyor.

Çıban Tedavisinde Kullanılır

Kırkkilit otu; antimikrobiyal ve anti-inflamatuar aktivitesi ile, çıbanların neden olduğu iltihaplanma ve enfeksiyonu gidermeye yardımcı olabilir. Merhem olarak, kompres ve lapa olarak uygulanabilen kırkkilit otu, yaralardan irin çekmek için kullanılır.

 

Bir kompres yapmak için, ezilmiş kuru kırkkilit otunu 15 dakika boyunca ılık suyla ıslatın. İltihaplı sivilce veya çıban üzerine bu karışıma batırdığınız bezle kompres yapın. Sıcak ve soğuk kompreslerin günde 2 ila 3 kez kullanılması iltihaplanmayı azaltmaya ve irini dışarı atmaya yardımcı olabilir. Sıcak ve soğuk kompres arasında geçiş yapmak için, uygulamadan önce iki kap kullanın ve bezlerin bir tanesini ılık suya, diğerini soğuk suya daldırın. Her bir kompres yaklaşık 5 dakika kalacak. Bir seansta en az 3 kez uygulayın.

 

İltihaplanma ve ağrıyı azaltmak için, kırkkilit otunun yaprakları veya özütüyle yapılan bir macun etkilenen bölgeye uygulanabilir. Macun yapmak için, kırkkilit özü tozunun yarısına bir miktar su ekleyin veya ezilmiş yapraklarını ılık suya batırın. İyileşme sürecini hızlandırmak için sıcak ve soğuk kompresten sonra bu macunu uygulayın.

 

Kırılgan Tırnakları Onarabilir

Kırkkilit otu, zayıf ve kırılgan tırnakları ve tırnaklardaki beyaz lekeleri ortadan kaldırabilecek mineraller içerir. Yapılan çalışmalara göre, basitçe günlük olarak kırkkilit özütü tüketmek ve kırılgan tırnakları kırkkilit infüzyonuna batırmak onları güçlendirebilir ve onarabilir.

 

Kırkkilit özütünü infüzyon yapmak için, 10 dakika boyunca kaynar suda bıraktığınız 2 çay kaşığı kurutulmuş kırkkilit otunu, süzdürdükten sonra serinletip, tırnaklarınızı yaklaşık 20 dakika boyunca bu sıvı içinde bekletmelisiniz. 20 dakikalık bekletme işleminden sonra tırnaklarınızı kurutun ve eşit miktarda sızma zeytinyağı ve limon suyu karışımı sürüp tırnaklarınıza yedirin. Gece boyunca ince pamuklu bir bezle parmaklarınızı sarın. Bu tedaviyi haftada en az 3-4 kez tekrarlayın.

Bronşit ve Diğer Solunum Yolları Enfeksiyonlarına İyi Gelir

Kırkkilit çayının; kuru öksürük, bronşit, burun tıkanıklığı ve soğuk ve grip ile ilişkili ateş için yararlı olduğu bilinmektedir. Ayrıca kaynar suya uygulanan kırkkilit buğusunu teneffüs etmek burun tıkanıklığını hafifletmeye yardımcı olabilir. Öksürük ve diğer solunum durumlarında çözüm, günde iki veya üç kez kırkkilit otu çayı içmektir. Belirtiler beş günden fazla sürerse, doktorunuza danışın.

 

Mayasıl ve Ayak Enfeksiyonlarını Tedavi Edici Etkisi Vardır

Kırkkilit otunun; anti-fungal, antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğuna inanılıyor. Bu nedenle, Çinli şifacılar ayak mantarı gibi ayak koşullarının yanı sıra kırıklarda ve yorgun ayaklarda dahi yüzlerce yıldır topikal olarak kırkkilit kullanıyorlar. Mayasıl, kızarıklık, iltihap, kaşınma ve kabarcıklara neden olan ciltteki kılcal yataklara zarar veren aşırı soğuk ve nem maruziyetinin neden olduğu cilt hastalığıdır.

 

Mayasıldan ya da bir enfeksiyondan etkilenen ayağı; 15 dakika boyunca kırkkilit suyuna batırabilirsiniz. 4 su bardağı suyun içine 10 çay kaşığı kurutulmuş kırkkilit tozu ve kırkkilit özütü koyun. Ayaklarınızı her gün 15 dakika bu suda bekletin, ardından saf hindistancevizi yağı ile nemlendirin ve pamuklu çoraplarla sıcak tutun.

 

Hemoroid Tedavisi Olarak İş Görür

Kırkkilit otunun antienflamatuvar ve hemostatik aktivitesi, ağrıyı hafifletebilir ve hemoroid kaynaklı kanamayı azaltabilir veya durdurabilir. Her yemekten önce bir fincan kırkkilit çayı içmeniz yeterlidir. Lif bakımından zengin yemekler yemek, hemoroid ve hemoroid ile ilişkili ağrı nedenlerinden biri olarak kabul edilen kabızlık riskini en aza indirir.

Saçları Uzatır ve Saç Sağlığına Yardımcı Olur

Araştırmalar, kırkkilit otundaki silica içeriğinin saç büyümesini ve mukavemetini artırmaya yardımcı olabileceğini ve saç dökülmesi, kepek ve kırılmış saç uçları için faydalı olabileceğini gösteriyor. Bu nedenle, kırkkilit çayı içmek, bitkisel tentürle saç diplerine masaj yapmak ve saçları kırkkilit şampuanıyla yıkamak, kepeksiz, güçlü, parlak ve canlı saçlar elde etmek için etkili olabilir.

 

2 çorba kaşığı ekstra saf hindistancevizi yağı veya sızma zeytinyağına 3-4 damla kırkkilit özütü veya tentürü karıştırıp saç diplerine masaj yapmanın, kafa derisinde dolaşımı iyileştirerek ve saç foliküllerini güçlendirerek saç büyümesini teşvik ettiği ve kepek oranının düşmesine yardımcı olabileceği düşünülüyor.

 

Kırkkilit otu ve yağlı karışımla haftalık 3-4 kez en az 10 dakika boyunca kafa derisine masaj yapın. Saç yıkamak için normal şampuan içine 3-4 damla kırkkilit tentürü ilave edin ve normal şekilde yıkayın. Ayrıca şampuan yaptıktan sonra yarım bardak soğuk kırkkilit çayını saçınıza dökün ve 4-5 dakika sonra durulayın.

 

Diş Eti İltihabı ve Bademcik İltihabını Azaltır

Kırkkilit çayı veya özü ile yapılan bir gargara ile iltihaplı bademcikler, ağız yaraları ve kanamalar giderilebilir. Kırkkilit otu ile gargara yapmak için, 1 çay kaşığı kırkkilit otunu 1 fincan suda 7-10 dakika kaynatın veya 1 fincan ılık suya 3-4 damla kırkkilit özütü ilave edin. Bu sıvıyla günde üç ila dört kez rahatlatıncaya kadar gargara yapıp tükürün.

 

Diyabet Tedavisine Yardımcı Olabilir

Yapılan bir çalışma, tek bir oral doz kırkkilit ekstresi uygulayan, Tip II Diyabet tanısı konmuş hastaların 90-120 dakika içinde anlamlı şekilde daha düşük kan glikozu seviyelerine sahip olduklarını ortaya koydu. Bu nedenle, kırkkilit otu ekstresi kapsülünü her yemekten önce günde bir kez alabilirsiniz. Herhangi bir sağlık sorununuz varsa doktorunuza danışmadan tüketmeyin.

 

 

Write A Comment