Nar dünyadaki en sağlıklı meyveler arasındadır. Bunlar, diğer gıdalara kıyasla rakipsiz yararlı bitki bileşikleri içerir. Birçok çalışma, vücudunuz için inanılmaz yararlar sağladığını ve her türlü hastalık riskini azaltabileceğini göstermiştir. Nar veya diğer adıyla Punica granatum, kırmızı meyve üreten bir çalı türüdür. Nar meyveleri yaklaşık 5-12 cm çapındadır. Kırmızı, yuvarlaktır ve sapı olan çiçek şeklinde kırmızı bir elma gibidir. Nar kabuğu kalındır, yenmez. Ancak içinde arils denilen yüzlerce yenilebilir tohumu vardır. Narların etkileyici bir besin profili var.

174 gram (bir bardak kadar) narın besin içerikleri aşağıdaki gibidir:

Lif: 7 gram.

Protein: 3 gram.

C vitamini: Günlük ihtiyacın % 30’u.

K vitamini: Günlük ihtiyacın % 36’sı.

Folate: Günlük ihtiyacın % 16’sı.

Potasyum: Günlük ihtiyacın % 12’si.

Ayrıca 24 gram şeker ve 144 kalori içerir.

Bununla birlikte, narların gerçekten diğer meyvelerden ayrıldığı nokta, bazı güçlü tıbbi özelliklere sahip güçlü bitki bileşikleri içeriğindendir.

 

Nar, Güçlü Tıbbi Özellikleri olan İki Bitki Bileşik İçerir

 

Narların içinde sağlık yararlarının çoğundan sorumlu olan iki eşsiz madde vardır.

  1. Punikalajin

Punikalajinler, narın meyve suyu ve kabuğunda bulunan son derece güçlü antioksidanlardır. Nar suyunun, kırmızı şarap ve yeşil çaydan üç kat fazla antioksidan etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Nar özütü ve tozu, tipik olarak yüksek antioksidan ve punikalajin içeriğinden dolayı kabuktan yapılır.

  1. Punisik Asit

Punisik asit, nar tohumu yağı olarak da bilinir, narın tohumunda bulunur. Potansiyel biyolojik etkileri olan bir tür linoleik asittir.

 

Nar Antienflamatuvardır

 

Kronik inflamasyon birçok ciddi ve ölümle sonuçlanabilecek hastalığın önde gelen nedenlerindendir. Buna kalp hastalığı, kanser, tip 2 diyabet, Alzheimer hastalığı ve hatta obezite dahildir. Nar kuvvetli antienflamatuvar özelliklere sahiptir ve bunlar büyük oranda punikalajinlerin antioksidan özelliklerinden kaynaklanır. Test tüpü çalışmaları narın, meme kanseri ve kolon kanseri hücrelerinin yanı sıra sindirim sistemindeki iltihap aktivitesini azaltabileceğini göstermiştir. Şeker hastalarında yapılan bir çalışma, 12 hafta boyunca günde 250 ml. nar suyu içen kişilerin CRP ve interlökin-6 belirteçlerini sırasıyla % 32 ve % 30 oranında düşürdüğünü bulmuştur.

Nar, Prostat Kanseri ile Mücadelede Yardımcı Olabilir

 

Prostat kanseri erkeklerde görülen kanserin en yaygın türüdür. Laboratuvar çalışmaları, nar özütünün kanser hücresi çoğalmasını yavaşlattığını ve hatta kanser hücrelerinde hücre ölümünü tetikleyebildiğini göstermiştir. PSA (prostat spesifik antijen) prostat kanseri için bir kan markörüdür. PSA düzeyleri kısa sürede iki katına çıkan erkekler prostat kanserinden ölüm riski altındadır. İlginç bir şekilde, bir çalışmada kişilere günde 237 ml. nar suyu verildi ve PSA katlanma süresinin 15 aydan 54 aya çıkardığı keşfedildi. Ayrıca bir takip çalışması, POMx denilen bir nar takviyesi kullananlarda aynı şekilde benzer iyileşmeler buldu.

Nar Ayrıca Meme Kanseri Karşı Yararlı Olabilir

 

Meme kanseri, kadınlarda kanserin en yaygın türüdür. Yapılan çalışmalarda nar özütü veya takviyesinin, meme kanseri hücrelerinin üremesini engellediği ve hatta bazılarını öldürebileceği gösterilmiştir. Bununla birlikte, bu bilgi şu anda sadece laboratuvar çalışmaları ile sınırlıdır. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Nar Kan Basıncını Düzenleyebilir

 

Yüksek tansiyon (hipertansiyon); kalp krizi ve inmelerin önde gelen nedenlerinden biridir. Bir çalışmada, yüksek tansiyonlu insanlar 2 hafta süreyle günde 150 ml. nar suyu tükettikten sonra kan basıncında belirgin bir düşüş görüldü. Diğer çalışmalar, özellikle sistolik kan basıncında (kan basıncının okunmasında daha yüksek değer) benzer etkiler bulmuştur.

 

Nar, Artrit ve Eklem Ağrısı ile Mücadele Edebilir

 

Artrit, batı ülkelerinde çok yaygın bir sorundur. Pek çok farklı türü vardır, ancak bunların çoğu eklemlerde bir miktar iltihaplanma içerir. Nardaki bitki bileşiklerinin antienflamatuvar etkilere sahip olduğu göz önüne alındığında, artrit tedavisinde yardımcı olabilecekleri mantıklıdır. İlginçtir, laboratuvar çalışmaları, nar özütünün osteoartritli kişilerin eklemlerine zarar verdiği bilinen enzimleri bloke edebildiğini göstermiştir. Ayrıca farelerde artrite karşı faydalı olduğu gösterilmiş, ancak bununla ilgili şimdiye kadar insanlarda çok az kanıt var.

Nar Suyu, Kalp Hastalıkları Riskini Azaltabilir

 

Günümüzde, dünyadaki vakitsiz ölümlerin en yaygın nedeni kalp hastalığıdır. Bu, birçok farklı faktörün yol açtığı karmaşık bir hastalıktır. Narın ana yağ asidi olan Punisik asit, kalp hastalığı sürecinde birkaç basamağa karşı korunmaya yardımcı olabilir. Yüksek kolesterollü ve trigliseritli 51 kişide yapılan bir çalışmada, 4 hafta boyunca günde 800 miligram nar tohumu yağı alımının trigliseridleri anlamlı derecede düşürdüğünü ve HDL (iyi kolesterol) oranını artırdığını gösterdi. Bir başka çalışmada, nar suyunun tip 2 diyabetli kişilere ve yüksek kolesterollü insanlara olan etkileri incelendi. LDL kolesterolde önemli oranlarda azalma olduğunu belirttiler. Hem doğal hem de insan çalışmalarında, kalp rahatsızlığına giden yolda önemli adımlardan biri olan oksidasyona karşı LDL kolestrol birikmesinden korunmak için nar suyu faydalı bir ilaç olarak gösterilmiştir.

 

Nar, Bakterilerle ve Mantar Enfeksiyonlarıyla Savaşabilir

 

Narlı bitki bileşikleri, zararlı mikroorganizmalarla mücadelede yardımcı olabilir. Örneğin, mayaların Candida albicans türlerinin yanı sıra bazı bakteri türlerine karşı faydalı olduğu gösterilmiştir. Antibakteriyel ve mantar önleyici etkiler ayrıca ağızda enfeksiyonlara ve iltihaba karşı da koruyucu olabilir. Buna diş eti iltihabı, periodontit ve protez stomatiti gibi durumlar dahildir.

 

 

Nar Hafızayı Geliştirmeye Yardım Edebilir

 

Narın hafızayı geliştirebileceğine dair bazı kanıtlar var. Cerrahi hastalarda yapılan bir çalışmada, 2 gram nar ekstresi cerrahiden sonra hafızadaki defisitleri önlemiştir. Hafıza şikayetleri bulunan 28 yaşlı bireyde yapılan bir başka araştırma, günde 237 ml. nar suyu içenlerin, sözel ve görsel hafıza belirteçlerini önemli ölçüde iyileştirdiğini ortaya koydu. Ayrıca, narların Alzheimer hastalığına karşı savaşmasına yardımcı olabileceği bazı fare deneylerinin sonucunda kanıtlanmıştır.

 

Nar Egzersiz Performansını Artırabilir

 

Nar, egzersiz performansını iyileştirdiği kanıtlanmış besin nitratları bakımından zengin içeriklidir. Bir koşu bandı üzerinde çalışan 19 sporcuyla yapılan bir çalışmada, egzersizden 30 dakika önce 1 gram nar ekstresi alımı kan akışını önemli ölçüde artırmıştır. Bu, yorgunluğun başlamasında bir gecikmeye ve egzersiz verimliliğinde bir artışa neden oldu. Daha fazla çalışma gerekiyor, ancak nar gerçekten de fiziksel performans için yararlı olabilir.

 

 

Write A Comment