Ülkemizde adı çok fazla duyulmamış, kullanım alanları ise yeni yeni yaygınlaşan neem yağı, doğanın sunduğu şifa kaynaklarından birisi olarak görülüyor. Afrika ve Asya kökenli bir ağaç olan neem ağacının yaprakları, çekirdek köklerinin ve meyvesinin preslenmesiyle yağının çıkarılmasıyla neem yağı elde edilmektedir. Bu mucizevi yağ; kozmetik ürün, böcek kovucu ve tarımsal verimi artırıcı olarak kullanılabilmektedir. Özellikle son dönemlerde neem yağı içeren kozmetik ürünler, cilt bakımı ürünleri neem yağını daha popüler hale getirdi ve konsantre yağ şeklinde direkt olarak da kullanımının önü açıldı.

Neem yağının barındırdığı minerallerin  cilt sağlığı için çok faydalı olduğu ve çeşitli deri hastalıklarına karşı mücadelede etkili olduğu biliniyor.

Bitki biliminin ve alternatif tıbbın çok gelişmiş olduğu Hindistan’da Neem ağacı, “doğal köy eczanesi” diye bilinir ve bu ağacın mucizevi etkilerine inanılır. Bu bağlamda neem ağacının yağı ve diğer ürünleri yüzyıllar boyunca ateşli, enfeksiyonlu ve ağrılı hastalıkların tedavisinde doğal bir ilaç olarak kullanılmıştır. Bununla birlikte Hindistan’da bu ağacın kanı temizlediğine de inanıldığı için yeni yıla neem ağacının yapraklarını yiyerek girmenin sağlığı artırıcı bir gelenek olduğu bilinir.

Neem ağacının her yeri bir şifa kaynağı olduğundan; yaprakları, yaprak tozu, tohumu, ağaç kabuğu ya da küçük neem filizleri ilaç, tıp ve kozmetik alanında kullanılıyor. Kozmetik ve tıp alanında; neem ağacının tohumundan üretilen neem ağacı tohumu yağı kullanılmakta ve bu yağın ciltte meydana gelen problemlerin tedavisinde çok etkili olduğu bilinmektedir.

Neem ağacı yağının faydaları

Neem ağacı çok eski çağlardan beri Asya ve Afrika’da özellikle cilt, saç ve ağız, diş sağlığını korumak için kullanılmaktadır. Ancak bu bitkinin tıbbi açıdan faydalarının araştırılmasına ilk olarak Amerika’da başlanmıştır. Neem ağacının faydalarına dair yapılan araştırmalar sonucu bu ağacın ciltteki olumlu etkileri onaylanmış ve bununla birlikte ülser gibi mide hastalıklarının tedavisinde de olumlu etkiler gösterdiği görülmüştür. Araştırmacılar öncelikle asit reflü ve gastrik ülserin tedavisinde bu ağaçtan elde edilen yağın kullanılması şeklinde bir çalışma yapmış ve sonuçları gözlemlemişler. Bu araştırmada 10 hafta boyunca düzenli olarak neem ağacı yağı kullanan kişilerde;  mide ve onikiparmak bağırsağı ülseri olarak da bilinen gastroduedonal ülser rahatsızlıklarının azaldığı gözlemlenmiş. Bu ve bunun gibi yapılan pek çok araştırmanın totalde ulaştığı sonuçlarına göre neem yağı; anti-bakteriyel, anti-viral, anti-septik, anti-diyabetik, mantar önleyici, kan temizleyici ve spermisit etkiye sahip bir üründür.

Neem ağacı yağının en yaygın olarak bilinen bazı faydaları:

 • Ani burun kanamalarında, kanın durması için kullanılır.
 • Bağırsaklarda oluşan kurtların doğal yolla atılmasını sağlar.
 • Kardiyovasküler hastalıklara sahip olan kişilerin kalp ve damar sağlığının korur.
 • Diyabetli hastalarda kan şekeri düzeylerini dengeler.
 • Bazı karaciğer hastalıklarında, karaciğeri güçlendirir ve destekler.
 • Sıtma vakalarında ateş düşürücü olarak etki eder.
 • Safra salgısını düzenler ve kontrol altına alır.
 • İdrar yolları enfeksiyonlarının tedavi edilmesine yardım eder.
 • Hemoroit ve bazı idrar yolları hastalıklarının tedavisinde etkilidir.

Cilt sağlığının dostudur!

Neem ağacı yağı, ciltle ilgili neredeyse tüm rahatsızlıkları önleyebilecek ve var olan sorunları da kısa sürede giderebilecek kalitede cilt besleyici, onarıcı özelliklere sahiptir. Neem yağının tıpkı bir gece kremi gibi düzenli olarak kullanılması durumunda; soğuk ve kuru havalarda cildin tahriş olmasını önler, tahriş olmuş ve donuklaşmış cildin sağlık kazanmasını, doğal parlaklığına kavuşmasını sağlar. Yazınsa kuru ve yıpratıcı sıcak havanın, güneşin olumsuz etkilerini hızla onarır, cildin yaşlanmasını, çizgilerin oluşmasını önler.

Cilde olan faydalarından dolayı cilt temizleme sabunlarına da eklenen neem yağı, cildin temizlenirken korunmasına yardım eder. Neem yağının cilt sağlığına olan olumlu katkıları dolayısıyla Hindistan ve Pakistan’da vücudun tüm bölgeleri için bakım kremi olarak ya da sabunlara eklenerek temizleyici olarak kullanılabilmektedir. Düzenli kullanımda neem yağının ciltteki kuruluk, kaşıntı gibi problemlere karşı doğal ve etkili bir çözüm olduğu bilinmektedir.

Cildi koruyan, besleyen, doğal nem dengesini sağlayan neem yağı; ciltte meydana gelen sedef, egzama gibi hastalıklara karşı tedavi edici ve yan etkisiz bir ürün olarak kullanılmaktadır. Neem yağının tahrişleri onarıcı, cildi yatıştırıcı ve sakinleştirici özellikleri onu çok kaliteli bir masaj yağı haline getirmektedir. Bu bakımdan cilt bakımına ihtiyaç duyulduğu dönemlerde ya da haftada, 10 günde 1 kez neem yağı ile tüm vücuda masaj yapmak iyi gelir. Zira neem yağı, kuru ciltler için maske ya da günlük kullanılan kremlerin içerisine karıştırılarak cilt kuruluğunu önleyici bir ürün şeklinde uygulanabilir.

Neem ağacı yağı ile cilt bakımı maskesi tarifi:

1 yemek kaşığı neem yağı, 1 yemek kaşığı hindistancevizi yağı, 2 yemek kaşığı salatalık suyu ve 1 çay bardağı yeşil çay cam bir kase içinde karıştırılır. Ardından cilde masaj yapılarak uygulanır. Yaklaşık yarım saat bekletildikten sonra cilt sabunsuz, ılık su ile yıkanır. Karışım bir kerelik kullanım için fazla olduğundan ağzı kapaklı cam bir kavanozda buzdolabında ya da güneş görmeyen serin bir yerde saklanarak sonra da kullanılabilir. Kullanmadan önce bir kaşık yardımıyla iyice karıştırmak yeterlidir. Hazırlanan bu karışım kuru, yıpranmış ve özellikle de nemini kaybettiği için kırışmaya müsait ciltler için haftada 2 gün uygulanabilir.

Tüm vücudu yatıştırmak, sakinleştirmek içinse küveti ılık su ile doldurup içine 1 yemek kaşığı neem yağı karıştırılır. Ardından bu ılık suyun içinde yarım saat kadar yatarak huzurlu, dingin ve yumuşamış bir ten ve ruha kavuşmak mümkün olur.

Saç sağlığını korur!

Cilt sağlığını koruyan diğer doğal, bitkisel ürünler gibi neem yağı da saç sağlığı için çok faydalıdır. Neem yağının kafa derisini sağlığına olan katkıları bilimsel olarak kanıtlandığı için genellikle şampuan yapımında neem yağı kullanılmaktadır. Neem yağı eklenen şampuanlarla yıkanan saçlar daha parlak ve canlı görünüyor. Ayrıca kafa derisinin de sağlığını koruyan neem yağı sayesinde saç sökülmeleri de önlenebiliyor.

Ancak bitkisel ürünlerden, doğal yağların faydalarından en doğru etkiyi alabilmek için sade olarak ya da diğer faydalı yağlarla karıştırarak saç diplerine uygulanması önerilir. Bu bağlamda şampuana eklenen neem yağının yararlarını beklemek yerine, neem yağı alıp haftada ya da 10 günde bir kafa derisine masaj yaparak uygulamak daha faydalı olabilir. Neem yağı kirli saç diplerine ve tellerine masaj yaparak sürülmeli, 1 saat kadar bekledikten sonra saçlar ılık su ve şampuanla bir kez yıkanmalıdır. Bu işlem sayesinde kafa derisi sağlığına kavuşacak, saç dökülmesi önlenecek ve saç doğal canlılığına, parlaklığına kavuşacaktır. Bu maskeyi özellikle de kışın soğuk ve kuru havalarda haftada bir kez uygulamak kötü hava koşullarından kaynaklı saç sorunlarının tedavi edilmesini sağlayacaktır.

Neem yağının saç sağlığına katkılarının yanında, genellikle çocuklarda meydana gelen saç bitlenmesine karşı da neem yağı önerilir. Neem yağı hem saça bit gelmesini önler hem de bitlerin yok edilmesinde bir bit şampuanı gibi etki gösterir.

Neem yağının tıpkı ciltte olduğu gibi kafa derisinde de oluşabilen egzama, cüzzam, sedef gibi cilt hastalıklarının iyileşmesinde etkili bir doğal ilaç olduğu bilinmektedir.

Kan şekerini dengeler!

Kan şekerini düzenleyici ilaçların bazılarının içinde doğal bir ürün olarak neem yağı bulunmaktadır. Çok eski çağlarda neem yağının kan şekeri değerlerini dengelemek için kullanıldığı da biliniyor. Neem yağı kan şekeri üzerinde; düşük değeri yükseltici, yüksek değeri ise düşürücü etki yapmaktadır. Bu bakımdan şeker hastaları için neem yağının mucizevi bir ürün olduğu düşünülmektedir.

Ağız ve diş sağlığını korur!

Neem yağının antibakteriyel özellikleri sayesinde ağız içinde zararlı mikroorganizma oluşumunu, iltihap, enfeksiyon oluşumunu önlemek mümkündür. Özellikle ağız içindeki dişeti iltihapları ya da yaralara karşı üretilen ilaçların içerisine bir miktar da neem yağı katılmaktadır. Bu bağlamda Asya’da neem ağacının yaprakları da diş fırçası olarak kullanılmakta ve bu şekilde dişlerin ve ağız içinin sağlığı korunabilmektedir.

Neem ağacı yağının ağız ve diş sağlığına olumlu etkileri dolayısıyla diş macunu üretiminde de neem yağı kullanılmaktadır. Neem yağının hem ağız ve diş sağlığını geliştirmesi hem de plak oluşumunu önleyen bir doğal ürün olması onu çok değerli bir bitki haline getirmektedir. Tüm bu bakımdan diş ve diş eti üzerinde gözlenen olumlu etkisi ile bu yağ diş macunları için önemli bir hammadde olmayı başarmıştır. Bu bağlamda neem ağacının yaprakları kurutulup çay olarak demlenerek akşamları tüketilmekte ya da ağız için günde iki kez bu çay ile gargara yapılmaktadır. Ağız sağlığında gösterdiği bu özelliği ile neem ağacının yaprakları  kurutularak çay olarak da içilmektedir.

Genellikle ağız içinde oluşan iltihap ve bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanan ağız kokusunu da neem yağı ile önlemek mümkündür. Neem ağacı yağının ya da çayının kullanıldığı kişilerin ağız kokusunu ve zamanla sağlıksız diş ve diş etlerine neden olan plakların oluşmasını önlemesi söz konusudur.

Neem ağacı yağı kullanacak olanlara öneriler

 • Neem ağacı yağı, dozunda kullanıldığında kesinlikle yukarıda sayılan pek çok faydayı içinde barındıran ve yan etki göstermeyen bir üründür.
 • Her hangi bir hastalığı olan ve bu hastalığın tedavisi için ilaç kullanan kişiler neem yağı kullanmadan önce doktora danışmalılar.
 • Tıpkı diğer bitkisel yağlarda olduğu gibi neem ağacı yağı da bazı bünyelerde, ciltlerde alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Bu bakımdan öncelikle 1 damla şeklinde cildin küçük bir yerine uygulanması ya da tüketilmesi ve her hangi bir olumsuz etki olmazsa kullanılmaya devam edilmesi en doğrusudur.
 • Diğer bitkisel yağlarda olduğu gibi çok uzun süre ile çok yüksek dozlarda neem yağı kullanılması kişiye fayda değil zarar getirir. Böyle durumlarda böbrekler ya da karaciğerde sorunlar yaşanabilir.
 • Gebelikte neem yağı kullanımının düşük vakalarına yol açabileceğine dair pek çok görüş bulunmamaktadır. Bu bakımdan gebelikte asla neem yağı kullanılmaz.
 • Neem yağının cilde direkt olarak uygulanmasının her hangi bir sakıncası olmasa da bu miktarın iyi ayarlanması önemlidir. Bununla birlikte cilt bakım maskelerinin içine eklenerek kullanılmasının çok daha faydalı olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte saç bakım kremlerine de neem yağı eklenerek saç derisinin ve saç tellerinin daha sağlıklı ve parlak görünmesi sağlanabilir.
 • Neem ağacı yapraklarından elde edilen çaydan günde bir fincan ve haftada 2 kez şeklinde tüketilmesi yeterlidir.
 • Neem yağından en doğru etkiyi alabilmek için saçları çok fazla işleme maruz bırakmamak, cilt bakımını da düzenli olarak yapmak gerekir. Sadece neem yağı kullanarak mucizevi etkiler beklemek doğru ve gerçekçi olmaz.

 

Write A Comment