Ejderha veya ejderha yumurtalarını duydunuz, peki şimdiye kadar hiç ejderha meyvesini duydunuz mu? Eğer duymadıysanız, bu efsanevi meyveyi öğrenmelisiniz. Çünkü ejder meyvesinin faydaları sizi şaşırtabilir. Ejder meyvesi, pitaya olarak da adlandırılır. Sağlığınız için çok şey yapabilen tropik, lezzetli bir süperbesindir. Aslında, pitayanın faydaları arasında anti-aging, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve şeker stabilizasyonu bulunur ki; bu diğerleri arasında diyabetli olanlar için yararlıdır. Ejderhalar gerçek olmayabilir, ancak adaş meyvesi kesinlikle gerçektir. Ejder meyvesinin insan vücuduna nasıl fayda sağladığına bir göz atalım.

 

Otoimmün Sistemi Destekler

Ejder meyveleri, flavonoidler ve gribe karşı savaşan C vitamini ile doludur. Bağışıklık sistemi için çok uygundur. Aslında, bir havuçtan daha fazla C vitamini içerir ve bu ejder meyvesini çevresindeki en iyi vitamin C gıdalarından biri haline getirir. Ejder meyveleri de antioksidan listesinde yer alıyor ve bu serbest radikallerin frenlenmeye başlamasına yardımcı oluyor. B1, B2, B3 vitaminini ve kalsiyum, fosfor, demir, protein, niasin ve lifler, bağışıklık sistemini muhteşem şekilde destekleyebilecek bir takım oluşturduğu için daha fazla yarar sağlıyor.

Ejder meyvelerindeki mikro besin maddeleri de etkileyicidir. Journal of Food Science Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, polifenol ve flavonoid içeriğini ve ejder meyvelerinin içinden ve kabuğundan alınan örneklerin; çeşitli kanser hücre çizgilerine etkilerini gözlemledi. Her iki durumda da, anti kanser aktivitesi ve fenolik içerik ile antioksidan etki arasında doğrudan bir ilişki olduğu ortaya çıktı. Bu pitaya özünün gıda olarak değerli bir bileşen olduğu kadar; kozmetik, nutrasötik ve hatta farmasötik uygulamalar yapabileceğini düşündürüyor. Bütün bunlar meyvenin bağışıklık kazandırma kabiliyetindendir.

 

Sindirime Yardımcı Olur

Liflerin sindirime yardımcı olduğunu ve lif elde etmenin en iyi yolunun meyve ve sebzeler olduğunu biliyoruz. Ejder meyvesi, sabah bağırsak hareketine yardımcı olabilecek iyi miktarda lif içerir. Kabızlığı ve irritabl bağırsak sendromu sorunlarını ortadan kaldırmaya bile yardımcı olabilir.Ejder meyvesinin tazesi için 100 gram başına yaklaşık 1 gram lif ve kurutulmuş versiyonun 100 gramı için yaklaşık 10 gram lif içerir ve bu da yüksek lifli bir gıda maddesi olduğu anlamına gelir. Biraz daha lif elde etmek için, pitayanın kabuğunu bile yiyebilirsiniz.

 

Ejder meyvesinin sindirime yararlı olmasının bir başka nedeni ise içerdiği oligosakaritlerden kaynaklanmaktadır. Bu oligosakaritler, prebiyotikler olarak işe yarayıp, bağırsak sağlığını ve sindirim yeteneğini geliştirirler. 3 Biotech Dergisi’nde yayınlanan araştırmaya göre beslenme düzeninde, prebiyotik gibi fonksiyonel bileşiklerin kullanılması; obezite, kanser, aşırı duyarlılık, vasküler hastalıklar ve dejeneratif hastalıklarla dolu yaşam kalitesini iyileştirmek için cazip bir alternatif gibi gözüküyor.

 

Diyabeti Önler ve Tedaviye Yardımcı Olur

Lif içeriğini ve bunun sindirime nasıl yardımcı olduğunu artık biliyorsunuz fakat lif aynı zamanda kan şekeri seviyelerini dengelemeye ve normal kan şekerini korumaya yardımcı olabilir. Ejder meyvesi, yüksek glisemik indeks gıdalar yedikten sonra şeker artışını önlemeye yardımcı olabilir.

Journal of Pharmacognosy Research dergisinde yayınlanan bir araştırma, ejder meyvelerinin, deneklerdeki oksidatif stres üzerinde olumlu sonuçlar verdiğini ve bunun diyabet ile ilişkili olabilecek bazı semptomların azaltılmasında yararlı olduğunu buldu. Ejder meyvesinin obez farelerde insülin direncini nasıl etkilediğini inceleyen daha fazla araştırma, ejder meyvelerini tüketimin; diyabet ve diyabet belirtileri riskini azaltmaya yardımcı olduğunu bulmuştur.

Kalp Sağlığına İyi Gelir

Aynı çalışma, şeker hastalığına ve oksidatif strese ilişkin ejder meyvelerinin yararlarına da dikkat çekerek, meyvenin kalp üzerindeki etkilerini de değerlendirdi. Koroner kalp hastalığı gibi kardiyovasküler hastalıklardan her yıl kaç kişi öldüğüne ilişkin sayılar şaşırtıcı; tahminlere göre, dünyadaki tüm ölümlerin yaklaşık %31’i kalp sorunlarından yaşanıyor ve yılda 175 milyon kişi kalpten vefat ediyor.

Farmakognozi Araştırma Dergisi’nde yayımlanan çalışma ejder meyvesini mükemmel kolesterol düşürücü olduğunu: İyi kolesterolü geliştirirken kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olabileceğini gösterdi. Buna ek olarak, tekli doymamış yağların mükemmel bir kaynağı olduğu için, kalbi iyi durumda tutmaya yardımcı olabilir.

Ve ejder meyvesinin içindeki küçük siyah tohumları unutmayalım. Onlar, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri doludur. Araştırmalar, bu omega-3 ve omega-6’ların sorun yaratan trigliseridleri düşürebildiğini ve kardiyovasküler hastalık riskini azalttığını gösteriyor.

Genç Görünümü Destekliyor

Antioksidanlar vücudun iç kısmını iyi durumda tutma konusunda mükemmeldir; pitayadaki minik siyah antioksidanlar, cilt için şaşırtıcı derecede güçlü bir kombinasyon içerir. Bu durumda C vitamini içeriğine bağlı olarak; cildi sıkı ve nemli tutarak harika bir iş çıkarır ve genç bir görünüm kazandırır.

Ek olarak, ejder meyvelerindeki fosfor; yaşlanma karşıtı bir etki sağlar. Vücudun her hücresinde bulunan önemli bir mineral olan fosfor, toplam vücut ağırlığının % 1’ini oluşturur. Çünkü her hücrede bulunur; bu hücrelerin onarım üzerindeki etkisi derimizin gençliği için ve erken yaşlanmayı önlemede önemlidir.

 

Kanseri Önleyebilir

 

Ejder meyvesi fitoalbümin içerir ve fitoalbüminler C vitamini ve mineral konsantre ederler. Bu durum ejder meyvelerini ;antioksidan ve kanser önleyici özellikleri sebebiyle değerli kılar. Kanser önlemede yardımcı olabilecek başka bir özellik daha var: İçerdiği likopen! Domateslerde de bulunan likopen; yiyeceğe parlak kırmızımsı rengini veren maddedir ve çalışmaların sonuçları; prostat, göğüs, akciğer, karaciğer ve deri kanseri için kimyasal önleyici etkiler içerebileceği yönündedir.

Bir çalışmada, kanserli hücrelerin likopen ile tedavi edildiğinde; yaşamakta güçlük çektiğini ve önemli ölçüde azaldığını gösteriyor. Yumurtalık kanseri değerlendirmesi, likopen tedavisinden sonra kanserli hücre sayılarında bir düşüş gözlemledi.

 

Ejder Meyvesinin Besin Değerleri: 100 gram ejder meyvesinde;

50 kalori

11 gram karbonhidrat

1.1 gram protein

0.4 gram yağ

3 gram lif

20.5 miligram C vitamini

1,9 miligram demir

0.05 miligram B2 vitamini

0.04 miligram B1 vitamini

22.5 miligram fosfor

8.5 miligram kalsiyum

0.16 miligram B3 vitamini bulunur.

 

Write A Comment