Poblano biberi gibi acı biberlerden aldığınız o baharatlı ve eğlenceli duygu; kanserle mücadeleye, kilo kaybı yolculuğunuza yardım etmeye ve bağışıklık sisteminizi artırmaya yardımcı olabilir. Poblano biberi, muz biberi ve jalapeno arasında ve acı bakımından keyifli bir toprak biberidir. Ünlü Şili soslarına acılığını veren içeriktir ve her porsiyonunda şaşırtıcı besin içeriği vardır.

Sadece ağzınızı yakmanın ötesinde; Kapsaisin’in kanser mücadele gücünü içerecek kadar güzeldir ve vücudunuzu mutlu etmek için garanti edilen antioksidanlar içerir. Elbette sunduğu tüm avantajları okuduktan sonra, yemek isteyeceksiniz.

 

Kanserle Mücadele Ediyor

Poblano biberlerinde bulunan çeşitli besin öğelerini; kanser türleriyle mücadeledeki rolleri ile bilinir. Örneğin, bir poblano biberi, B2 (riboflavin) vitamininin önerilen günlük değerinin yaklaşık yüzde 25’ini içerir. Bu, en çok kullanılan B2 vitamini gıdalarından biri olan yumurtadan fazlasıdır. Riboflavin’in kolorektal kanserli hücrelerle yapılan ön testlerde pozitif bir etkisi olduğu gösterilmiştir. Daha genel olarak, riboflavin kanser hücrelerine karşı bir antioksidan görevi görür ve başka bir anti-kanser antioksidanı olan Glutatyon’un üretimi için de gereklidir.

 

Çoğu biber gibi poblano da; biberlere acı tadını veren besin olan kapsaisin içerir. Poblano biberi önemli miktarda kapsaisin içerir; bu da, besin maddesinden bilimsel olarak faydalanmanızı sağlar. Kapsaisin; potansiyel kanser tedavileri ile bağlantılı araştırmacıların yıllarca ciddi testler yapmış olduğu bitki temelli maddelerden biridir. Şu ana kadar kanser ve kapsaisin ile ilgili listelerde; hem insanlar hem de hayvanlarla ilgili olarak uzun bir araştırma yapılmıştır ve prostat, gastrik, göğüs, primer efüzyon lenfoma ve akciğer kanseri gibi kanser türleriyle savaşmada etkili olduğu bulunmuştur.

 

Poblano biberlerinde bulunan kapsaisin miktarı, gelişim aşamasında hasat edildiğinden en yüksek seviyelerdedir. Kapsaisin üretiminin doruk noktasında, bitkinin aşırı olgunlaşmasından hemen önce tatlı bir nokta vardır; bu, kapsaisinin sunduğu sağlık yararları için mükemmel bir zamanlamadır. Poblano’nun kanserle savaşmasına yardımcı olabilecek bir başka yöntem, bazı organik bileşiklerin kanserojen moleküllere dönüştürülebildiği “nitrosasyon” adlı bir işlemle de oluşabilir.

 

Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Porsiyon başına çok düşük kalorili bir gıdadır ve kilo vermenize yardımcı olmak için tasarlanmış bir diyet için iyi bir içerik olabilir. Ayrıca burada tekrar kapsaisin devreye giriyor. Kapsaisin hayvan çalışmalarında; azalan vücut ağırlığı, daha hızlı metabolizma ve iştah bastırma ile ilişkilendirilmiştir. Obezitenin önlenmesinde farelerle yapılan bir çalışmada vaat ettiğini sunduğu görülmüştür ve gerçekten de obeziteyi bastırabilir.

 

Poblano gibi biberler, aynı zamanda, kandaki çeşitli maddelerin konsantrasyonları anlamına gelen sağlıklı bir “lipid profilinin” korunmasına yardımcı olabilir. İyi bir lipid profili olması, daha düşük bir yağ seviyesi anlamına gelir ve ayrıca obezite ile ilişkili metabolik hastalıkların riskinin azaltıldığının bir göstergesidir.

Antioksidan Bakımından Yüksektir

Çok geniş kapsamlı olan poblano biberlerin bir yararı da antioksidan kapasitesidir. Bir poblano biberi, günlük gerekli alımı neredeyse tamamlamak için yeterli miktarda A vitamini içerir ve A vitamini; vücudun birçok farklı bölümünü oksidatif stresin neden olduğu zararlardan koruyan bir antioksidandır.

 

Vitamin A gözlerinizi özellikle yaşla ilgili hasarlardan korumadaki rolüyle bilinmesinin yanı sıra cildi sağlıklı tutmak, yaşlanmanın yavaş dış görünüşlerini ve aynı zamanda kanserle savaşım yeteneği ile de önem teşkil eder.

 

Poblano biberlerinde, Kuersetin de dahil diğer antioksidanlar vardır. A vitamini gibi, kuersetin de cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve kanserlerin büyümesini önleyebilir veya yavaşlatabilir. Ayrıca alerji semptomlarını azaltabilir, fiziksel performansı artırabilir ve kalbinizi hasar görmesini önleyebilir.

Bağışıklığı Güçlendirir

 

Poblano biberi, bağışıklık sisteminizin gücünü artırmaya yardımcı olabilir. A Vitamini; vücudun, soğuk algınlığı veya gribten sıtmaya kadar olan her şeye bağışıklık tepkilerinde çok önemli bir role sahiptir. Vitamin A, bağışıklık sistemi yanıtlarıyla ilişkili genleri düzenler, bu nedenle sağlıklı bir bağışıklık sisteminin korunması için yüksek miktarda tüketilmesi önemlidir.

Ağrı Kesici Etkisi Vardır

Poblano biberindeki besin öğeleri, güçlü ve doğal bir ağrı kesici etki sağlamak için birlikte çalışırlar. Poblano; kuersetin içerdiğinden; artrit, prostat enfeksiyonları ve solunum yolu enfeksiyonları gibi inflamatuvar ağrıyı azaltmak için oluşturulan bir diyetin parçasıdır.

 

Kapsaisin ayrıca, iltihaplanmanın yanı sıra tendon hasarı ve küme baş ağrısı gibi nadir fakat inanılmaz derecede ağrılı baş ağrısı durumu gibi çeşitli ağrıların tedavisinde etkilidir. Kapsaisin ile birlikte, poblano biberinde bulunan B2 vitamini, doğal bir baş ağrısı tedavisi görevi görürken; içerdiği potasyum, kasılma ağrısını, kas gerginliğini ve hatta regl ağrılarını azaltan sistemin bir parçasıdır.

 

Diyabetin Önlenmesinde ve Tedavisinde Yardımcı Olur

Daha önce de belirtildiği gibi, poblano biberlerin yalnızca birkaç kalori için mükemmel bir beslenme profili vardır. Ayrıca, lipid profilinin iyileştirilmesine yardımcı olurlar ve bunlardan biri olan obezite ile ilişkili diyabetin yol açtığı metabolik bozuklukların önlenmesinde görev yapabilirler. Poblano biberlerindeki kapsaisin; diyabetik hastalarda insülin tepkisini ve yemek sonrası kan şekeri değişikliklerini iyileştirerek diyabetle ilgili faktörleri de etkiler.

İltihaplanmayı Azaltır

İnflamasyonun birçok hastalığın kökeni olduğunu biliyor muydunuz? Bu nedenle Batı kültürü, bu kadar yüksek oranda ortak ve önlenebilir hastalıklar geçirir. Genellikle, iltihaplanmaya neden olan; şekerler ve tahıllar gibi gıdalarla diyetimizi dolduruyoruz.

 

Biber, özellikle kuersetin ve A vitamini gibi iltihaplanmayı hedef alan antioksidanların varlığı nedeniyle kronik iltihaplanmayı azaltır. Kuersetin şu anda bazı kalp rahatsızlıkları, alerji, gut, prostat enfeksiyonları, cilt bozuklukları ve çeşitli diğer inflamatuvar durumlar için hastalara reçete edilir. A Vitamini aynı zamanda vücudun genel inflamasyonunu azaltır ve inflamasyona bağlı kronik hastalık riskini de önemli ölçüde geriletir.

Göz Sağlığının Korunmasını Teşvik Eder

Antioksidanların ortak bir özelliği, gözlerinizin sağlığını korumak için olan yeteneğidir. Vitamin B2’nin; glokom, katarakt ve keratokonus (bir çeşit kornea hastalığı) gibi göz hastalıklarını önlemeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Öte yandan, A vitamini, maküler dejenerasyon riski ve göz kuruması için bir tedavi olarak kullanılabilir.

 

Ayrıca Stargardt hastalığı olarak bilinen ve gençlerde şiddetli görme kaybına neden olabilen, genetiğe bağlı kalıtımsal ve nadir bir göz hastalığının potansiyel bir önleyicisi veya tedavisi bile olabilir.

 

Poblano Biberi Besin Değerleri

 

Poblano biberi, Capsicum annuum ailesine ait yaklaşık 27 çeşit biberden biridir. Sadece orta boy bir poblano biberi; günlük önerilen A vitamini alımının yaklaşık %75’ini ve her gün tüketmeniz gereken B2 vitamininin çeyreğini içerir.

Bir adet Poblano biberi aşağıdakileri içerir:

48 kalori

8.7 gram karbonhidrat

2 gram protein

1,4 gram yağ

3.7 gram lif

3,474 IU vitamin A (Günlük ihtiyacın %70’i)

0.38 miligram B2 vitamini (Günlük ihtiyacın % 23’ü)

410 miligram potasyum (Günlük ihtiyacın % 12’si)

1,86 miligram demir (Günlük ihtiyacın % 10,3’ü)

0.6 miligram B6 vitamini (Günlük ihtiyacın % 10’u)

1,09 miligram B3 vitamini (Günlük ihtiyacın % 5,4’ü)

19.2 miligram magnezyum (Günlük ihtiyacın % 4.8’i)

0.09 miligram bakır (Günlük ihtiyacın % 4.3’ü)

34.2 miligram fosfor (Günlük ihtiyacın % 3.4’ü)

0.34 miligram B5 vitamini / pantotenik asit (Günlük ihtiyacın % 3.4’ü)

11.7 mikrogram folat (Günlük ihtiyacın %2.9’u)

 

Write A Comment