Herkese merhaba! Sevgili Seda Sakacı ile mutfağa girdik. Bu kez, yemek tariflerinden değil cilt maskesi tariflerinden bahsedeceğiz. Hem de mutfağınızda olan malzemeler ile hazırlayabileceğiniz cilt bakım maskelerinden!

İnsanlar doğar, büyür ve yaşlanır. Bu gerçeği kabullenerek yaşıyor olsak da, yaşlanma sürecini yavaşlatacak bakımlar uygulayarak, yaşınızdan daha genç ve daha canlı görünebilirsiniz. Kim 40 yaşına geldiğinde 35 yaşında görünmek istemez ki? Günümüzde, daha genç görünme arzusu hemen her kadının hedefleri arasında. Kozmetik ve estetik sektöründeki gelişmeler bu süreci hızlandırsa da, evde uygulayabileceğiniz doğru bakımlar da bunu sağlayabiliyor. Tabi, her şeyden önce kaliteli ve sağlıklı bir yaşamın önemli etkisini atlamamak gerekiyor.

Bakım Kişiye Özel Olmalı

Damak zevklerimiz nasıl farklılık gösteriyorsa, cildimiz de aynı şekilde farklılık gösteriyor. Dolayısıyla, birine iyi gelen bir uygulama size iyi gelmeyebilir. Çünkü, herkesin cilt yapısı hatta bir ürüne göstereceği reaksiyon da farklılık gösterecektir. Bu nedenle, uygulanacak bakımların kişiye özel olması, daha etkili ve hızlı sonuçlar getirecektir.

İnsanın doğal yapısına uygun malzemelerin kullanılması, cildin gerçekten de daha ışıltılı ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlar. Seda Sakacı da, vücuda yan etkisi minimum seviyede olan tarifler vermenin önemini vurguluyor. Peki, kozmetik marketlerde ve eczanelerde sayısız krem ve ürün seçeneği varken ve fiyatları bu kadar pahalıyken, mutfaktaki malzemeler ile hazırlanan cilt bakım maskelerinin etkisi ne kadar oluyor? Doğal cilt bakımında düzenli olmak oldukça önemli ve faydaları bu şekilde görülebiliyor. Tabi, uygulanacak kürlerin dozunun da mutlaka doğru ayarlanması gerekiyor.

Kolajen desteğini mutlaka duymuşsunuzdur. Son yıllarda oldukça popüler olan kolajen takviyelerinin faydaları ve etkileri tartışılmaya devam ederken, biz de bunu doğal yöntemlerle sağlamayı hedefliyoruz. Kemik suyu, doğal bir kolajen kaynağıdır. Buna ek olarak domates, yeşil çay ve erik gibi besinlerin içerdiği antioksidanlar da ciltte mucizevi etkiler yaratabilir. Ancak burada yine altını çizmekte yarar var; doğal kürler mutlaka doğru uygulanmalı.

Kolajen Takviyesi

Kolajen, vücudumuzda bulunan bir protein ve yaş ile birlikte vücuttaki varlığı azalmaya başlıyor ve bu da yaşlanma etkileri olarak kendini gösteriyor. Piyasada, kolajen desteği sağladığını vaat eden sayısız ürün ve uygulama var. Çeşitli hap ve toz formlarda da kolajen takviyeleri var. Kolajen takviyesi almayı düşünüyorsanız, Seda Sakacı bunun için toz ve sıvı formda olanları tercih etmenizi öneriyor. Hap formdaki takviyelerin ise içinde farklı sentetik malzemelerin de bulabileceğini belirtiyor. Peki, kolajen desteğini doğal yollarla sağlamak mümkün mü?

Yeşil Çay Kürü

Yeşil çay, hemen herkesin mutfağında bulunan bir malzeme. Polifenol içeren ve içerdiği kateşin maddesi ile güzel bir antioksidan kaynağı olan yeşil çay üzerine yapılmış klinik çalışmalar, cilt sağlığı ve güzelliği için de oldukça faydalı olduğunu belirtiyor. Antioksidan içeriği ile ciltte kolajen desteğini de sağlayan yeşil çay, yine iyi bir antioksidan kaynağı olan erik ile birleştiğinde, ortaya düzenli olarak uygulayabileceğiniz doğal bir kür çıkıyor. Yeşil çay kürü için; 1 bardak yeşil çay ve 1 adet kuru eriği buluşturup yarım saat bekletmeniz ve soğuduktan sonra tüketmeniz gerekiyor.

Yeşil çay kürünü, her gün düzenli olarak 3 hafta boyunca uygulamanız gerekiyor. Vücuda kolajen desteği veren bu kür, antioksidan özelliği ile cilt sağlığı ve güzelliğine de katkı sağlayacak.

Kemik Suyu ve Domates Toniği

Vücutta var olan bir protein olan kolajen, en yüksek oranda hayvansal gıdalarda bulunuyor. Bunun en iyi örneği ise kemik suyu.

Kendi mutfağınızda hazırlayabileceğiniz kemik suyunu, yine aynı miktarda domates suyu ile birleştirdikten sonra, hazırladığınız bu karışımı cilt toniği olarak kullanabilirsiniz. Düzenli olarak 3 hafta boyunca bu toniği günde 1 kez uyguladığınızda, olumlu etkilerini görmeye başlayabilirsiniz.

Cildin yenilenmesi süreci, ortalama 3-4 haftalık süreçte gerçekleşmektedir. Bu nedenle, hem yeşil çay kürü hem de kolajen toniğinin etkilerini görmek için, en az 21 gün boyunca düzenli olarak uygulamanız gerekmektedir. Kürlere ek olarak, içeriden destek sağlamak için kemik suyu içmeye de başlayabilirsiniz. Gün içerisinde, ½ çay bardağı oranında kemik suyu içebilirsiniz. Kemik suyu kürünü de en az 3 hafta boyunca düzenli uygulamanız gerekmektedir.

Onarıcı Soya Sütü Maskesi

Kolajen takviyesine ek olarak, cildin aydınlanmaya da ihtiyacı vardır. Patates ve soya sütü ile hazırlayabileceğiniz bir cilt aydınlatıcı maske, ciltteki kolajen sentezinin desteklenmesine de yardımcı olur. Cilt lekeleri üzerinde de olumlu etkileri bulunan bu maske için;

  • Yarım patates,
  • 3 çorba kaşığı soya sütü

Malzemeleri homojen bir kıvama gelene kadar karıştırdıktan sonra; domates ve kemik suyu toniğinin üzerine uygulayabilirsiniz. Bu maskeyi, haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

Cilt Onarıcı Doğal Serum

Cilt onarımı vaat eden serumların yanı sıra, evde kendi doğal cilt onarıcı serumunuzu da hazırlayabilirsiniz. C ve E vitaminleri, antioksidan içerikleri ile kozmetik dünyası tarafından çok sevilmektedir. Peki, her ikisinden de daha fazla antioksidan içeren bir malzemeye ne dersiniz?

Üzüm çekirdeği yağı, bu konuda oldukça etkili. Yüksek antioksidan içerikli bir malzeme olan üzüm çekirdeği yağı, güçlü antioksidan etkileri ile yaşlanma belirtileri ile savaşmanıza yardımcı olur. Cilt onarıcı bu doğal serumu, hem göz altlarında hem de cilt ve boyun bölgesinde uygulayabilirsiniz. Yine de, uygulamaya başladıktan sonra cildinizdeki reaksiyonu da gözlemlemelisiniz. Agresif bir etki ile karşılaşmanız durumunda, ısrarcı davranmamaya özen gösterin. Cilt onarıcı doğal serum için;

  • 1 parça zencefil,
  • Yer elması,
  • 50 ml üzüm çekirdeği yağı,
  • 1 tatlı kaşığı E vitamini

Tüm malzemeleri bir kasede birleştirip karıştırın. Ardından ağzı kapalı bir kapta ve güneş gören bir camın önünde 1 hafta süreyle bekletin. Bir haftanın sonunda, diğer malzemelerin üzüm çekirdeği yağının içinde çözüldüğünü göreceksiniz. Şimdi, yağı süzerek cilde uygulamaya başlayabilirsiniz. Bu kürü, cildinize nazikçe masaj yaparak yedirebilirsiniz. 21 gün kuralı, her akşam uygulamanız gereken bu cilt onarıcı serum için de geçerli.

Sarımsak ve Tereyağı İle Uçuk Tedavisi

  • 2 diş sarımsak (ezilmiş),
  • 1 çorba kaşığı tereyağı

Viral bir enfeksiyon olarak cilt yüzeyinde kendini gösteren uçuk, genellikle bağışıklığın zayıflaması ile ortaya çıkıyor. Uçuk problemi ile karşı karşıyaysanız, mutfağınızda bulunan malzemeler ile doğal bir kür hazırlayabilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken; ezilmiş sarımsak ve oda sıcaklığındaki tereyağını bir kapta karıştırmak. Ardından, uçuğun üzerine lokal olarak uygulayabilirsiniz. Hazırladığınız bu karışımı, 3 haftaya kadar buzdolabınızda bekletebilirsiniz. Kokusunun değişmesi durumunda, yenisini hazırlamanız gerekmektedir.

 

Kaynak: İdil Yazar 

Write A Comment