Yasemin, çok güzel kokulu bir çiçek ve bitkidir. Tropik bölgelerde, iklimlerde yetişen yasemin çiçeğinin, çok hoş kokulu ve şifalı çayı hazırlanmaktadır. Beyaz çay, siyah çay, yeşil çay ve oolong çayı şeklinde demlenebilen yasemin çayı, yüksek oranda antioksidan barındırması nedeniyle yasemin çayı sağlığa oldukça faydalı bir çaydır.

Yapılan araştırmalar yasemin çayının; kalp krizi riskini azaltabildiğini, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve diyabeti önleyebildiğini göstermektedir. Özellikle akşamları tüketilen yasemin çayının, stresi azaltmaya yardımcı olduğu ve aynı zamanda kanseri önleyebildiği biliniyor. Ayrıca yasemin çayı; sindirim sisteminin fonksiyonlarını güçlendirdiği, kötü kolesterol değerini düşürdüğü, vücuttaki zararlı bakterileri ortadan kaldırdığı ve kronik iltihap sonucu oluşan kas ağlarını hafiflettiği için de sıklıkla önerilmekte ve tercih edilmektedir.

Peki, neden yasemin çayı bu kadar çok sağlık sorununda önleyici ve tedavi edici rol üstleniyor? Çünkü yasemin çayı; oldukça faydalı olan besin elementlerini, sayısız vitamini, minerali, kateşin ve epikateşin gibi vücudumuzda nadir bulunan oldukça faydalı antioksidanları içermektedir. Hal böyle olunca da yasemin çayı pek çok derde deva oluyor.

Stresi azaltır!

Yasemin çayı; tek başına yasemin çiçeklerinden hazırlanabildiği gibi siyah çay, beyaz çay ve yeşil çayla karıştırılarak da hazırlanabilmektedir. Yeşil çayla karıştırılarak demlenen yasemin çayının kokusu sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Hem yeşil çayın hem de yasemin bitkisinin içerdiği antioksidanlar stresi giderici, gerginlik ve endişeyi azaltıcı özellik göstermektedir. Bu bakımdan yoğun ve stresli günlerin akşamlarında sakinleşmek, uykuya dalmayı kolaylaştırmak için yeşil çayla karıştırılmış 1 fincan ılık yasemin çayı iyi gelir. Aynı bağlamda yine sinirsel olan baş ağrılarını ve kas ağrılarını da gidermek için yasemin çayı önerilir. Hatta yasemin çayının kokusunun kalp atış hızına ve duyulara sakinleştirici etki yaptığını gösteren araştırma sonuçları da bulunmaktadır.

Etkili bir antioksidandır!

Bitki çaylarının pek çok faydasından bahsetmek mümkündür. Ancak çoğu bitki çayı bu faydalarının yanında çok acı ve sade olarak tüketilmesi zor bir tada sahiptir. Yasemin çayı, diğer bitki çaylarının aksine, yumuşak içimli ve lezzetli bir çaydır, yüksek oranda da antioksidan içerir. Vücudumuz için çok önemli antioksidanlar olan kateşinleri bolca içeren yasemin çayı, hastalığa neden olabilecek zararlı maddeleri ve serbest radikalleri algılayarak bağışıklık sistemini desteklemektedir.

Kardiyovasküler sağlığı güçlendirir!

Kardiyovasküler sağlık, kalp ve damar sağlığı demektir ki bu da hayati önem taşımaktadır. Yasemin çayı da içerdiği önemli ve faydalı elementler sayesinde kalp ve damar sağlığını geliştirme, daha da iyileştirme özelliğine sahiptir. Yasemin çayı kötü kolesterolün artışını engellemekte, vücutta kan akışını normalleştirmekte ve böylece kalp krizi geçirme riskini de azaltmaktadır.

Kanseri önler!

Antioksidanlar bakımından zengin olan yasemin çayı; hücrelerin sağlığını destekler, kanserli hücre oluşumunu da önler. Özellikle kansere yol açan serbest radikallerle savaşan yasemin çayı, kanserli hücrelerin de daha hızlı bir şekilde yenilenmesine ortam hazırlar.

Yaşlanma karşıtıdır!

Vücutta oluşan serbest radikaller, tüm hücrelerin deforme olmasına, hasar görmesine, yaşlanmasına yol açmaktadır. Özellikle de cildin ve cilt hücrelerinin kendi kendini onarım düzeni serbest radikaller tarafından bozulmaktadır. Antioksidanlar bakımından zengin beslenmek, vücuda yeteri oranda antioksidan almak, bu serbest radikallerin olumsuz etkisinden kurtulmak anlamına geliyor. İşte yasemin çayının da düzenli olarak tüketilmesi demek erken yaşlanmanın önüne geçebilmek demektir. Yasemin çayının antioksidan oranı yüksek olduğu için hücreleri deforme eden serbest radikallerle mücadele etmek, daha genç, dinç ve sağlıklı bir cilde sahip olmak mümkün olabilir.

Kan dolaşımını düzenler!

Yasemin çayı; hem kan değerlerinin normal ölçülerde kalmasına hem de kan dolaşımının artırılmasına yardımcı olur. Bu sebeple de yüksek kan basıncından kaynaklanan tromboz, felç, kan pıhtılaşması, beyin hasarı ve yüksek tansiyon gibi sorunları önlemek için yasemin çayı tüketimi önerilir.

Diyabetin etkilerini azaltır!

Yasemin çayı kandaki şeker oranını düzenleyebilmekte, şeker hastalığına yakalanma riskini düşürmektedir. Doktor gözetiminde her gün 1 fincan yasemin çayı tüketen diyabet hastalarının, diyabetin olumsuz etkilerine daha az maruz kaldıkları görülmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir!

Bağışıklık sistemimizin güçlü olması demek, hastalıklara karşı daha dirençli olmak ve kolay kolay hastalığa yakalanmamak demektir. İşte yasemin çayının barındığı antioksidanlar da özellikle grip ve soğuk algınlık gibi vücuda saldıran enfeksiyonları, mevsimsel hastalıkları engelleyebilme özelliğine sahiptir. Bir de yasemin çayının içinde bulunan kimyasallar vücuda giren bakterilerin gelişmesinin önüne geçmektedir.

Soğuk algınlığı ve gribe iyi gelir!

Yasemin çayı; antiviral ve anti bakteriyel özelliklere sahip olduğu için çayı grip ve soğuk algınlığın yaşanmasını önleyebilir ve tedaviye de yardımcı olabilir. Grip veya soğuk algınlığı durumunda günde 2 fincan yasemin çayı içmek rahatsızlığın daha kısa sürede geçmesine yardım edecektir.

Kilo verme sürecini destekler!

Kilo vermek isteyen kişiler için yasemin çayının pek çok faydası bulunmaktadır. Çünkü yasemin çayının metabolizmayı hızlandırıcı ve diyet döneminde bile enerjiyi artırıcı özelliği vardır. Bununla birlikte düzenli olarak yasemin çayı tüketiminin yağ yakımını hızlandırdığı da bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Hem de yasemin çayı hoş bir koku ve tada sahip olduğu için ekstra bal ya da tatlandırıcı eklemeye de ihtiyaç duyulmaz. Bu bakımdan kilo vermek isteyenlere aşırıya kaçmadan her gün bir fincan yasemin çayı içmeleri önerilir.

Romatizma ve eklem ağrılarını giderir!

Yasemin çayının hem ruhen hem de bedenen rahatlatıcı, gevşetici özelliği vardır. Endişe ve gerginlik gibi problemleri azaltmasının yanında, kasları rahatlatıcı etkisi de yüksektir. Şifalı yasemin çayı, romatizma nedeniyle oluşan ağrı ve eklem ağrılarını hafifletir. Sahip olduğu elementler, zararlı hücresel oksijenlenme sonucu oluşan ağrıyı ve enfeksiyonu azaltır.

Dikkat ve konsantrasyonu artırıcı özelliktedir!

Yasemin çayı tek başına demlendiğinde zihinsel uyarıcı özelliği gösterir. Özellikle de yeşil çay ile birlikte hazırlanan yasemin çayı; zihinsel farkındalık ve uyanık kalma becerisini, dikkat ve konsantrasyonu artırmaktadır. Bu bakımdan geceleri ders çalışmak, bir iş yapmak isteyen kişilere bir fincan ılık yasemin çayı tüketmeleri önerilir.

Yasemin çayının hazırlanışı

Yasemin çayını günlük olarak hazırlayacağınız için her defasında en fazla 2 su bardağı suyu demlikte ya da bir cezvede kaynatın. Su kaynadığında demliğe çay yapraklarını ekleyin. Yaklaşık 10 dakikalık bir demlenme süresinin ardından çayı ılık olarak tüketebilirsiniz.

Yasemin çayı tüketecek olanlara öneriler

  • Yasemin çayı, pek çok faydası bulunan şifalı bir besindir. Ancak tavsiye edilen tüketim miktarının üzerine çıkıldığında bazı yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Yeteri kadar yasemin çayı içmek stresi azaltmakta, sinirleri yatıştırmaktadır. Ancak yasemin çayı belli bir oranda kafein barındırdığı için fazla miktarda yasemin çayı tüketimi sinirleri gerebilir, stres ve uykusuzluk halini arttırabilir. Bu bakımdan gün içinde 1 fincan yasemin çayı tüketmek yeterli olurken, en fazla 2 fincan yasemin çayı tüketilebilir.
  • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde yasemin çayının bazı olumsuz etkileri olabileceği için bu dönemlerde yasemin çayı tüketimi önerilmez.
  • Belli bir hastalığı olan ve ilaç tedavisi gören kişilerin yasemin çayı tüketmeden önce doktora danışmalarında fayda vardır. Zira ilaçlarla etkileşime giren yasemin çayının nasıl bir etki göstereceği bilinememektedir.

Write A Comment